[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:tr] [cle1: SECONDES Lang:tr]
Herobanner_CL.19.006.008_1250X400

Cıtroën Ami One Konsept

Citroën, 1919 yılından bu yana döneminin ikonu haline gelen devrim niteliğinde araçlara hayat verdi. Citroën, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı'nda herkesin erişebilmesini hedeflediği şehir içi ulaşım yaklaşımını ortaya koydu.

Citroën Ami One Concept, Citroën'in şehir içi özgürlük yaklaşımını yansıtıyor: #LibertyElectriCityMobility! Ami One Concept, yüzde 100 elektrikli araç teknolojisinin tüm avantajlarını cesur ve renkli bir tasarımla birleştirirken benzersiz ve özgün tasarımı kullanım kolaylığı ile tamamlayarak konfor ve pratiklikte tamamen yeni bir boyut sunuyor. Benzersiz tasarımıyla Ami One Concept araç paylaşımından kiralamaya kadar farklı kullanım alanlarına cevap veriyor.

Bütün bu özelliklerle, tıpkı zamanda 2 CV'de olduğu gibi, Ami One Concept herkes için hareket özgürlüğü vaat ediyor ve bünyesinde şehrin popüler ikonu olma potansiyelini taşıyor.

 

Benzersiz

Unique1_CL.18.051.004_747X400

Ami One Concept küp şeklinde bir gövde ve 2,50 m uzunluğu, 1,50 m genişliği ve 1,50 m yüksekliği ile son derece kompakt boyutlarla öne çıkıyor. Söz konusu tasarım mimarisi ve boyutlar üstün sağlamlık, çeviklik ve üstün manevra kabiliyeti izlenimi veriyor.  Şehir içi kullanımı için tasarlandığından gövdenin dört bir yanı özel kaplamalarla korunuyor. Karakteristik Airbump® özel renk uygulamalarıyla devreye giriyor.

Unique2_CL.18.051.007_747X400

Son derece modern çizgilere sahip olan Ami One Concept, CXperience konseptini hatırlatan Y'de formundaki zarif ışık imzası da dahil olmak üzere heyecan uyandıran çekici bir öngörünüm sergiliyor.  Gerek DRL'ler ve gerekse de sinyal lambaları sıradışı tasarımıyla detaya gösterilen özeni yansıtıyor. Clockwork Orange gövde boyası ve lake siyah yüzeyin ortasındaki 2D marka logosu araca daha canlı ve enerjik bir görünüm kazandırıyor. 

AKILLI BİR ARAÇ

Ami One Concept; sürücü tarafına arkadan menteşeli olmak üzere sağ ve sol tarafta ters açılma mekanizmalarıyla aynı kapılar ve önde ve arkada aynı parçalar, tampon altı eklentileri ve yanlar da dahil olmak üzere zekice uygulanmış simetrik bir tasarımla dikkat çekiyor.

Geriye doğru dönen sağ / sol arka lambalara sahipken kapı aynaları ve kapı kollarından oluşan dört parça farklı montaj yönleriyle dikkat çekiyor.

Bir diğer dikkat çekici özellik olarak üstü açık yapı öne çıkıyor. Manuel olarak açılan tavan antrasit gri kanvas malzemeden oluşurken, tavan sistemi tek bir hareketle kayarak arkaya doğru katlanıyor.

 

ÖZGÜR

Kullanım özgürlüğü sunmak üzere geliştirilen Ami One Concept hem ehliyetli, hem de ehliyetsiz kullanıcılara hitap ediyor. 16 yaşından (Fransa'da 14) itibaren herkes tarafından kullanılabiliyor. Citroën, Ami One Concept'i toplu taşıma araçlarına ve diğer bireysel ulaşım araçlarına (iki tekerlekli) alternatif olarak yarattı.

SansPermis_CL.18.19.006.013

Ami One Concept, akıllı telefonun insan-makine arayüzünün merkezini oluşturduğu yüzde 100 bağlantılı bir araç. Kullanıcı Ami One Concept’e akıllı telefonunu kullanarak erişim sağlıyor. Kapılar, kapı kollarının alüminyum tabanındaki QR kodu üzerinden kilitleniyor ve açılıyor. Akıllı telefon kendine ait özel yuvaya yerleştirildiğinde Ami One Concept ile sürücü arasındaki diyalog başlıyor. Seçilen uygulama, bilgileri sürücünün görüş alanına yansıtan head-up display ile bir baloncuk şeklinde sürücye gösteriliyor. Sürücü kendine ait özel alana ve bir dizi hizmete akıllı telefonu üzerinden ulaşabiliyor. Ami One Concept'in direksiyon simidinde; asistanı çağırmak için sesli bir komut ve uygulama açma menüsü olmak üzere iki düğme bulunuyor.

Sürücü kokpitinin sağında bulunan silindir marş düğmesine ve otomatik şanzımanın vites seçim paneline ev sahipliği yapıyor.

Digital_CL.19.006.012_747X400

Ami One Concept, yeni tüketim modları önererek işleri daha da ileriye götüren bağlantılı bir araç. Kullanıcılar özel bir uygulama üzerinden ilgili servislerin arayüzü (şarj etme, park yeri arama) ile birlikte çeşitli araç paylaşım veya kiralama seçeneklerinden birini seçebiliyor. Böylece farklı kullanım şekillerine (bir defalık veya normal) cevap verilerek müşterilerin tüm seyahat ihtiyaçları karşılanıyor. Müşteriler uygulama üzerinden Ami One Concept'in keyfini çıkarabiliyor ve istedikleri zaman kullanım süresini her şey dahil ve her hangi bir taahhütte bulunmadan ayarlayabiliyorlar.

Farklı kullanıcıların ulaşım gereksinimlerini karşılayacak şekilde kişiselleştirilebilen araç paylaşım ve kiralama çözümleri; beş dakika veya beş saat (Free2Move yoluyla), beş gün (Citroën Rent & Smile), beş ay (kısa süreli) ve beş yıllık (uzun süreli) kiralama seçeneklerini sunuyor.

PRATİK

Pratique1_CL.18.051.012_747X400

Kabin oldukça geniş ve son derece fonksiyonel bir yapı sunuyor. Sürücü koltuğu (raylı) ve yolcu koltuğu (sabit) daha fazla yer ve hareket alanı sağlamak için asimetrik olarak yerleştiriliyor. Zekice tasarlanan saklama alanları kabinin en köşesinin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlıyor. 

Pratique2_CL.19.051.010_747X400

Ami One Concept’in yolcu tarafında örneğin kabin tipi bir çantayı veya bir el çantasını alacak büyüklükte bir saklama alanı bulunuyor. Arka kısımda sürücünün koltuğunun katlanmasıyla erişilen bir platform bulunuyor. Damien Beal tarafından Ami One Concept için özel olarak tasarlanan çantalar söz konusu platforma koyulabiliyor. 

ÖZEL ÜRÜNLER

Ami One Concept için tasarlanan özel ürünler araçla aynı felsefe ve renkleri paylaşıyor:

- # RUN: Fransız markası Back to Alaska ile birlikte geliştirilen bir rüzgârlık- # LISTEN: 5W Bluetooth portatif hoparlör- # DRIVE: kapı kolu ile aynı şekle ve malzemeye sahip bir anahtarlık- # PLUG: iOS ve Android ile uyumlu bir şarj kablosu- # CARE: Bone markasıyla birlikte geliştirilen silikon akıllı telefon kılıfı- # CHARGE: Fransız Litogami şirketi ile ortaklaşa oluşturulan bir origami güneş enerjisi maketi- # PLAY: 1:43 ölçekli metal maket.

 

 

Top