Voir le contenu
Hatchback ve SUV Farkları Nelerdir?

 
Hatchback ve SUV Farkları Nelerdir?   

Her geçen gün gelişen otomotiv sektörü beraberinde birçok farklı modeli de getirir. Modellere bakıldığında en temel farkın aracın Hatchback veya SUV olup olmamasından kaynaklandığı görülüyor. Aracın gövdesindeki ve kasasındaki farklılıklar SUV veya Hatchback olup olmadığını belirlerken her araç tipinin dezavantajları ve avantajları bulunur. Avantajlar ve dezavantajlar nelerdir, hatchback ve SUV arasındaki farklar nelerdir? SUV vs Hatchback kıyaslaması yaparak bu benzerliklere ya da farklılıklara ulaşabilirsiniz.

SUV Araç Nedir?   

'Sport Utility Vehicle' kelimelerinin kısaltılması olan SUV, birçok farklı özelliği barındırır. Türkçe karşılığı "Spor Amaçlı Arazi Aracı" olan arabalar oldukça güçlüdür. Dört çeker araçlar şehir içi kullanıma uygun şekilde tasarlanır. 

 

SUV araçlara bakıldığında spesifik özelliklerden bahsetmek pek de mümkün değil. Zira SUV araçlar füzyon tipi araçlardır ve hatchback, 4x4, off-road araç gibi pek çok aracın özelliğini bir araya getirmiştir. Görüntü açısından arazi aracı izlenimi uyandırsa da bu araçlar hafif arazilerde ve asfaltta yol alabilir.

 

SUV araçların görüntüsüne baktığınızda Crossover araçlarla karıştırılabilir. Hemen hemen birbirlerine yakın görüntüleri olsa da bu iki araç tipini birbirinden ayıran farklılıklar bulunur. Crossover araçların yerden yüksekliği fazla değildir ve motorları da hatchback araçlara daha yakındır. Ayrıca SUV araçlarda şasiler binek otomobil şasisi üzerine inşa edilmez. Bu özellik de SUV araçları arazi koşullarında da başarılı kılar.

 

Citroën SUV araçlar şehir içi kullanıma uygun sportif modellerdir. Bu araçlar off-road kullanabilme özellikleri ile yüksek hacmi birleştiren yapılarıyla konfor sağlar. Engebeli arazilerde de performans düşüklüğü yaşamadıkları görülür. SUV araçlar konforu yüksek performansla birleştiren yapılardır. Sahip oldukları yüksek motor gücü, güçlü yol tutuşları ve büyük hacimleri ile geniş aileler tarafından sıklıkla tercih edilen SUV araçların farklı boyutları da bulunur. Tatile çıkarken tüm valizlerinizi taşımak ve konforlu bir yolculuk yaşamak için Citroën C4 X SUV benzeri hatlarıyla aynı deneyimi size yaşatabilir. 
 

Hatchback Araç Nedir?   

Hatchback ne demek diye düşünüyorsanız kısaca arkası kısa ve küt araba şeklinde cevap verilebilir. Bu araçların bagaj uzantısı yoktur. Tavandan aşağıya doğru yuvarlak hatlarla inen bir bagaj vardır. Genellikle 3-5 arasında kapıları bulunan hatchback araçların dikkat çeken tasarım özelliği yuvarlak hatlı olmasıdır.

Hatchback tipi araçların bagaj kapıları aracın arka camı ile birlikte açılır. Böylelikle hatchback araçlar yüksek bagaj hacmine sahip olurken bagaja yüklenecek yükler daha kolay yerleştirilebilir. Kısa gövdeleri sayesinde şehir içi kullanıma uygun modellerin bazıların arka koltuklar tamamen yatırılabilir. Bu sayede yük taşınması için oluşan alanın hacmi bir hayli artmış olur.

 

Hatchback araçların tasarımına bakıldığı zaman küçük ve kompakt olduklarını söylemek mümkündür. Boyları da kısa olan modeller kalabalık şehir trafiklerinde avantaj sağlar. Boy yönünden daha kısa olan modeller kolay park imkanı da sunar. Virajlı yollarda da güçlü performans sergileyen modeller yakıt tasarrufu sağlama noktasında da etkilidir. 


 

 • Hatchback SUV araçları arasındaki temel fark yükseklik ve yakıt tüketimdir. Hatchback araçların yakıt tüketimi oldukça azdır.

 • Kompakt, ufak ve kibar görünümleriyle dikkat çeken modeller şehir içinde park ederken sorun yaşamanın da önüne geçer.

 • Kısa gövdesi merkezkaç kuvvetinin etkisiyle virajları daha rahat almanıza yardımcı olur ve virajlarda yola daha iyi tutunmanızı sağlar. 

Tasarım ve Boyut Farklılıkları   

Hem SUV hem de hatchback araçların boyutları ve tasarımları modelden modele göre farklılık gösterebilir. Genel olarak bakıldığında SUV araçların 4x4 görünümünde oldukları söylenebilir. Arazi aracı görünümü sunan SUV modellerini; kompakt SUV, orta ölçekli SUV, tam ölçekli SUV şeklinde kategorilere ayırmak mümkündür. 

 

Kompakt olanlar daha ergonomik ve ufak ebatlarıyla diğerlerinden ayrılır. Orta ölçekli modeller ise daha büyük ve güçlü görünümlerinin yanında genellikle 4x4 seçeneği ile piyasaya sunulur. Tam ölçekli SUV ise kalabalık aileler için biçilmiş kaftandır. En geniş hacmi sunan modeller bu klasmanda yer alır. 7 koltuklu tasarımı ile geniş aileler için ideal olan tam ölçekli modeller boyut olarak en büyük seçenekleri içerir. Hatchback araçların bazılarının hacmi ise SUV araçlar kadar büyük olabilmektedir. Boyut farklılığı segmente göre de değişiklik gösterebilir.

 

SUV vs hatchback Araçların tasarımlarına bakıldığında ise SUV araçların yerden biraz daha yüksek olduğu söylenebilir. Hatchback modellere nazaran daha oval veya keskin hatları bulunabilen SUV modeller biraz daha heybetlidir. Hatchback araçlar ise daha yuvarlak hatlı ve kompakt yapılıdır. Bununla birlikte Citroën C4 SUV ve hatchback hatlarını taşıyan bir model olarak öne çıkar. Tüm modeller incelenerek ihtiyaca en uygun olan tasarım seçilebilir.

Bagaj ve Yolcu Alanı Farkı   
SUV hatchback farkı denildiğinde en belirgin fark bagaj ve yolcu alanındadır. SUV araçlar çok daha geniş iç hacme sahiptir. Bagajları da bir hayli büyük olan araçlar kalabalık aileler için ideal alanı sunar. Hatchback araçların bagaj kısmı ise SUV modellere nazaran daha ufaktır. Bununla birlikte yolcu alanı olarak hemen hemen eşit olduklarını söylemek mümkündür. Son olarak ise hatchback araçların ufak yapısından dolayı SUV araçlara oranla daha az yolcu taşıyabileceği söylenebilir.

Hatchback mi? SUV mu? Hangisini Seçmeli?     

 • Yüksekliği diğer araç tiplerine göre fazla olan SUV araçlar güvenli bir sürüş keyfi yaşatır. Geniş bagaj hacmine ihtiyaç duyanlar veya kalabalık aileye sahip olanlar da SUV araç tercih edebilir. Citroën C5 Aircross SUV fiyat listesi incelemesi yaparken farklı segmentteki araç modellerini inceleyebilirsiniz. C5 Aircross SUV yorum bölümünü okuyarak aracı satın almış kişilerin deneyimlerini de öğrenebilirsiniz. 
   

 • Daha bütçe dostu bir araç arayışındaysanız hatchback modellere yönelebilirsiniz. Sürüş esnasında park sorunu yaşamamak, daha rahat manevra yapabilmek için de yine hatchback araçları değerlendirebilirsiniz. Geniş bagaja ve ekstra yolcu koltuğuna ihtiyacınız yoksa hatchback araç modellerini tercih edebilirsiniz.

 

Hatchback araçları SUV araçlardan ayıran avantajları şöyle sıralamak mümkündür:

 

 • Hatchback araçların yakıt tüketimi oldukça az olması uzun süreli kullanım avantajı yaratır.

 • Küçük tasarımıyla dikkat çeken modeller özellikle kalabalık şehirlerde yaşanabilecek park yeri bulamama sorununu azaltmaya yardımcı olur.

 • Virajları daha rahat alabilecek bir tasarıma sahiptir böylece keskin dönüşlerde pratik bir kullanım sağlar ve özellikle keskin dönüşlü yollarda yolculuğu rahat bir hâle getirir. 

   

SUV araçların avantajları ise şu şekildedir:

 

 • Geniş hacimleri sayesinde kalabalık aileler için idealdir.

 • Çekiş gücü yüksek olan araçlar böylelikle engebeli arazilerde kolayca hareket edebilir. Asfalt yolda ise araç kısa sürede hızlanır ve ani reaksiyonlara hemen cevap verebilir.

 • Yüksek koruma sağlayan şasiler kendinizi güvende hissetmenizi sağlarken sağlam yol tutuşu sunulur.

 • Yerden yüksek araçlar sayesinde yollarda karşılaşabileceğiniz çukur, hendek gibi alanlardan geçerken araç içinde hissetme olasılığınız azalır.

 • Geniş açılı sürüş deneyimi sunar. Böylelikle aracın yakınındaki canlıları ve nesneleri kolaylıkla fark edebilirsiniz. 


   

Her iki araç tipinin de avantajları birbirinden farklıdır. SUV ve Hatchback araçların özelliklerini, sağladıkları imkanları ve tasarımlarını göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarınızı karşılayan araç modeline karar verebilirsiniz. Citroën yolculukları keyifli hale getiren SUV ve Hatchback araç modelleri ile size hayalinizdeki aracı sunuyor. Siz de Citroën SUV ve Hatchback araç modellerinden beklentilerinize uygun olanı seçebilir ve konforlu sürüş keyfiyle tanışabilirsiniz.