Voir le contenu
Otomotivde Teknoloji ve İnovasyon

 
Otomotivde Teknoloji ve İnovasyon

Teknolojinin gelişmesi ve yeni inovasyonlar yaşantının birçok noktasında çeşitli değişimler meydana getiriyor. Bu değişimler kişilerin hayatını kolaylaştırır, konfor alanını genişletir, hız ve özgürlük kazandırıyor. Teknoloji ve inovasyonlarda aranılan rahatlık ve güvenlik gibi temel beklentiler, kullanılan otomobilden mutfak gereçlerine, mobilyalardan, çeşitli tasarımlara kadar birçok cihaz ve makine için geçerlidir. Bir otomobilde yolculuk sırasında alınan güven ve konfor hissi daha rahat bir sürüş deneyimi yaratıyor. Ses yalıtımı, modüler koltuklar, gelişmiş bir süspansiyon sistemi, gelişmiş dijital özellikler bu rahatlığı ve güveni sağlayan unsurlar olarak öne çıkıyor. İnovasyon ve gelişmiş teknolojik uygulamalarla özdeşleşmiş olan Citroën yüz yıldan fazla bir süredir sektöründe öncü olarak araç sahiplerine bu güveni ve rahatlığı sunuyor.

Otomotivde Teknoloji ve İnovasyon Dijitalleşmenin Otomotiv Sektörüne Yansımaları

Teknolojik gelişmelerin etkisinin en fazla olduğu sektörlerden birisi olan üretim deyince ilk akla gelen otomotiv sektörü, gerek yedek parça üreticileri, gerek servis ve bakım ağları ile üretimde hayli büyük bir yer kaplıyor. Teknolojinin gelişmesi, dijitalleşme ve bunlara bağlı olarak meydana gelen inovatif çözümler, otomotivde müşteri ihtiyaçlarının daha hızlı, özelleştirilebilir, verimli bir şekilde karşılanmasını sağlıyor. Otomotiv sektörü teknolojide gelişme, dijitalleşme ve inovasyon sürecini iyi değerlendirirse, rekabet avantajı elde ediyor. Citroën, teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin avantajlarını otomotivde en iyi değerlendiren markalardan biridir. Tüm modeller en ileri teknoloji ve inovasyon ile üretilir. Kademeli hidrolik destekli süspansiyon sistemi, Citroën mirror screen, airbump, connectedcam, seetroen gözlük, head up display bunlardan bazılarıdır. Teknoloji, inovasyon ve dijitalleşmenin otomotiv sektörüne sağladığı bazı avantajlar şunlardır:

 

 • Üretimde yüksek kalite ve planlanan takvime uyumluluk,

 • Kullanıcılara daha kaliteli servis hizmeti sunabilmek,

 • Yedek parça temini ve kalitesinde verimlilik,

 • Daha esnek kişiselleştirme seçenekleri,

 • Müşteri memnuniyetlerinde artış,

 • Maliyetlerde düşüş yaratarak karlılıkta artış,

 • Üstün pazarlama, reklam, tanıtım avantajı sağlar.

Citroën Advanced Comfort Programı Nedir?

Citroën Advanced Comfort Programı kullanım olarak süspansiyon, koltuklar ve yalıtılmış bir kabinden oluşan bir sistemdir. Bu programla araç tüm ekipmanları ile maksimum sürüş konforuna ulaşır. Citroën Advanced Comfort programı, Citroën’in sürüş konforu da dahil konfor alanındaki tüm uzmanlığını yansıttığı bir disiplindir. Citroën Advance Comfort disiplini 4 ilkeye dayanır:

 

 • Koza etkisi olarak tanımlanan, sessiz ve huzur veren bir ses yalıtımı,

 • Pratik, kullanışlı bir iç mekân,

 • Sakin ve aydınlık bir ortamda hissedilen iç huzur,

 • Sezgisel ve kullanışlı teknolojilerle sağlanan akıcılık.

   

Bu 4 ilkenin uygulayıcısı olarak Citroën, sürüş sırasında oluşabilecek sıkıntıları ortadan kaldırmak için çeşitli teknolojik uygulamaları hayata geçiriyor. Bu ileri teknoloji uygulamaları tüm aracı kapsıyor. Süspansiyon sistemi, işlevsel bir kabin, Citroën Advanced Comfort modüler koltuklarla araç içi refah ve huzurlu bir sürüş deneyimi sağlar. Rahat sürüş destekleri sayesinde, araç içi konforunu aynı zamanda güvenli hale getiriyor. En güncel sürüş destek teknolojilerine sahip Citroën C4, Citroën Advanced Comfort programında yenilikçi çözümler ile ön plana çıkıyor. Süspansiyonda uçan halı etkisi sağlayan Progressive Hydraulic Cushions ile tümseklerde de sarsıntısız bir sürüş sağlar. Geniş yaşam alanı, geniş diz mesafesi, çıkarılabilir tablet desteği, kullanışlı saklama alanı çözümleri sunuyor.

Citroën Advanced Comfort Programının Amacı Nedir?

Citroën Advanced Comfort Programın 4 amaca dayanır. Citroën comfort programının amaçları şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Kolaylık: Pratik, hacimli alanlarla, akıllı saklama çözümleri ve modüler koltuk tasarımlarıyla yolculukları kolaylaştırır. Ayrıca pratik ve erişilebilir bagaj tasarımı sayesinde, öne kaydırılabilir ve zemine yatan arka koltuk tasarımı, ihtiyaç olduğunda Citroën arka bagaj kapasitesinin artırmasını sağlıyor. Ayrıca bagaj alanına koltuklardan da ulaşılabilir olması kolay kullanım sağlıyor.

 • İç Huzur: Sürücüye sakin bir ortam yaratılarak ve sadece gerek duyduğu bilgiler sunularak sürüş konusunda destek olmak amaçlanır.

 • Sıra Dışı Aydınlık: Panoramik cam tavan, sıra dışı bir aydınlık ve refah hissi sağlar. Citroën, araç içine giren ışık miktarını artırarak, yorgunluğu azalttığı gibi sürüş deneyimini artırır. 

 • Sürüş Keyfi: Dijital gösterge ve sezgisel kontrollere sahip dokunmatik ekran sayesinde sürüş keyfinin artması sağlanır.

   

Citroën Advanced Comfort Programı bu amaçları gerçekleştirirken aşağıdaki öğeleri öne çıkarıyor:

 

 • Kademeli Hidrolik Destekli Süspansiyon Sistemi: Sistem biri sıkıştırma ve diğeri geri basma olmak üzere her iki tarafa eklenen birer adet stoper sayesinde uçan halı efekti yaratıyor. 

 • Citroën Advanced Comfort Koltuklar: Güçlü yan destek ve bel desteği çözümleri ile uzun süreli araç kullanımı sırasında omurgayı destekliyor. Yoğun köpüklü yapı ile yüksek bir ergonomik kullanım sağlar. Ayrıca grafik efekt yapısına sahip dolgu da rahat bir kullanım sağlıyor.

 • Konforlu Arka Koltuklar: Aynı genişlikte bağımsız 3 arka koltuk tasarımlarıyla Citroën, araçta oturulan yerden bağımsız olarak konforunuzu sağlar. Rahat bir yolculuk ister sürücü olsun ister yolcu tüm sürüş deneyimi arttırır.

 • Aydınlık ve Sesten Arıtılmış Konfor: Çift katmanlı yalıtıma sahip ön cam rüzgâr ve yol sesini en aza indirir. Böylece koza misali sesten arındırılmış bir kabin sunar. Panoramik cam tavan seçeneği sayesinde yolcu kabini daha aydınlık hale gelir. Ayrıca ZEV modu ile, şehir içinde ya da yoğun trafikte yalıtım konforu artar.

Citroën İnovatif ve Konforlu Araç Tasarımları

Citroën teknoloji ve dijitalleşmeyi ileri düzeyde kullanarak modellerine başarılı inovatif özellikler ekler. Bu inovatif özelliklerden bazıları şöyle sıralanabilir:

 

 • Seetroën Gözlüğü: Yolculukta araç tutan kişiler için tasarlanmış, yumuşak plastikten yapılan, ileri teknoloji görünümlü Seetroën Gözlüğü sayesinde yolculuklarda yaşanan araç tutma sorunu çözüme kavuşur. 

 • Citroën ConnectedCAM : Bir diğer başarılı inovatif uygulama, ConnectedCAM Citroën uygulamasıdır. Dikiz aynasının arkasına takılan bir HD kameraya Wifi ile kameraya bağlanarak, yolculuk sürerken güvenlikten ödün vermeden video ve fotoğraf çekilmesine olanak sağlıyor. 

 • Renkli Head-Up Display: Renkli Head Up Display, şeffaf bir yüzeye hız kurallarını, trafik ikaz levhalarını yansıtır. Bu şekilde sürücünün görmemesi olası uyarıları fark etmesi sağlanır.

 • Mirror Screen: Bu inovasyon özelliğiyle akıllı telefonu araç ekranına yansıtarak sürüş esnasında telefondaki uyumlu uygulamalara araç ekranından erişim sağlanır.

 • Citroën Connect Assist: Citroën’in bağlantılı hizmetlerinden birisi güvenlik ve yol yardım işlevine sahip olan Connect Assist uygulamasıdır. Connect Assist, gerekli hallerde sürücünün özel bir çağrı merkezi ile iletişime geçmesini sağlar. Hava yastıklarını etkinleştiren bir kaza olduğunda acil yardım çağırısı ile aracın konumu hakkında bilgi içeren otomatik bir çağrı gerçekleşir. Hafif bir kaza ya da veya bir rahatsızlık halinde, sürücü kırmızı “SOS” acil butonuna basar ve araç bilgileri ile lokasyon içeren bir mesaj gönderir. Bu şekilde yapılan acil çağrı ile araç durumu ve yer bilgisi mesaj merkezine iletilir.

 • Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma: Bu inovatif özellik sayesinde, aracın kapılarını ve bagajı ayağınızı aracın altından geçirerek açabilirsiniz. Bu sayede elleriniz doluyken rahatlıkla kilitleri açabilirsiniz. Bu teknoloji SUV ve ticari araçlarda bulunur. 

 • Sürücü Yorgunluk ve Uyarı Sistemi: 2 saatten daha uzun yolculuk edildiğinde, mola süresinin geldiğini hatırlatmak üzere devreye girer. 

 • Çarpışma Uyarı Sistemi: Sistem 30 km/sa üzerindeki hız seviyelerinde, olası bir çarpışma riski olduğunda çalışır. Öndeki araçla mesafenin korunması için sürücü uyarılır.

 • Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi: Kör noktada araç olması halinde, yan aynanın köşesinde turuncu bir LED yanarak uyarır. Algılanan araca doğru yaklaşılmaya devam edildiğinde, sistem aracın konumunu otomatik olarak düzeltir. Bu şekilde kör nokta riski ortadan kalkar.

Airbump Nedir?

İlk kez Citroën tarafından geliştirilen ve Citroën C4 Cactus ile sunulan bu özellik, içi hava dolu kapsüllerden oluşan, aracı ufak darbelere karşı koruyan ve estetik bir özellik katan bir yapıdır. Citroën’e tasarım ödülü kazandıran bu yapı, esnek, sıvıya ve aşınmaya dirençli, yüksek mukavemetli TPU (termoplastik polüretan) adı verilen özel bir malzemeden yapılır. Airbump’ın renk atmama özelliği vardır. Citroën, Airbump yapıda zamanla renk atma, dökülme, form değiştirme gibi sorunlar için garanti verir. Bu özellik; şehir içinde meydana gelebilecek kapı çarpması, ufak darbeler, alışveriş arabası ile çarpılması gibi durumlarda, boyanın çizilmesini önlediği gibi gövdede ufak göçüklerin meydana gelmesini de önler. Kapıların alt kısmında yer alır ve bazı yeni modellerde boyutları küçük tutulmuş olabilir.