Voir le contenu
Citroën Mag ile Otomobil Dünyasını ve Lifestyle İçerikleri Keşfedin!

 
Türkiye’nin En Güzel Karavan Rotaları

Güzel bir seyahat ile üzerinizdeki stresi ve yorgunluğu atabilirsiniz. Karavana binip ülkenin en güzel yerlerini, en güzel manzaraları dolaşmak ruhunuzu dinlendirmenizi sağlar. Karavanla seyahatin en güzel avantajı ise özgürlüktür. Özgürce aracınıza binebilir ve istediğiniz yerde konaklayabilirsiniz. Harika bir manzara mı gördünüz? Orada durup manzarayı doyasıya seyredebilirsiniz. Bir yerde dinlenmek mi istiyorsunuz? Kimseye sormadan istediğiniz gibi dinlenebilir ve eğlenceli seyahatinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

 

Karavanınızla ülkemizin bütün doğal ve tarihi güzelliklerini aracınızla gezebilirsiniz. Standart gezilerin aksine karavan yolculuğunda daha çok vakit bulabilirsiniz. Tarihi eserleri uzunca inceleyebilir ve araştırabilirsiniz. Doğal güzelliklerin de tadını tam anlamıyla çıkarabilirsiniz. Ege’de Akdeniz’de pek çok rota mevcut, peki ya bugüne kadar gitmediğiniz, gizli kalmış rotalar nereler? Hazırlıklarınızı tamamlayın, sizi gezmeye doyamayacağınız karavan rotalarını keşfetmeye davet ediyoruz… 

Frig Vadisi / Afyon ile Eşsiz Bir Görsel Şölen

İsmini Friglerden alan Frig Vadisi, tarihe tanıklık etmenizi sağlayan için eşsiz bir karavan rotası. Anadolu topraklarında milattan önceki dönemde yaşayan Friglerden kalan harika eserler, meraklılarına göz kırpıyor. Eskişehir, Afyon ve Kütahya’nın arasında kalan Frig Vadisi’nde gezebileceğiniz doğal güzellikler ve kalıntıları ise şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Pişmiş Kale: Eskişehir’in Yazılıkaya Köyü’ne yaklaşık 1 km mesafede yer alan bu kale Orta Çağ döneminde dahi kullanılmaya devam edilmiş. Frig döneminin eşsiz kalıntılarından birisi olan bu yapının 3 adet girişi bulunuyor. Yapının içerisinde anıtsal bir kaya sarnıcı mevcut. 

   

 • Midas Anıtı: Midas Frig tarihinin efsanevi kralı. Uzun bir geçmişe sahip bu anıt Yazılıkaya Köyü’nün içerisinde yer alıyor. Görkemli yapısıyla anıt, tüm tarih severlerin ilgisine mazhar oluyor.

   

 • Kızılgöz Kayalıkları: İçerisinde birçok oyuğun bulunduğu bu kayalıklar tarihte birçok millet tarafından kullanılmış. Bizans döneminde ise kayalığın içi oyulmuş ve merdivenler eklenmiş. Bölgeye giderseniz asla görmeden dönmemeniz gereken bir özellikte! 

   

 • Gerdekkaya: Frig bölgesi içinde yer alan Gerdekkaya da karavan tatili sırasında keşfedebileceğiniz harika anıt mezar. Hellenistik Çağ’dan günümüze ulaşan mezar, Roma ve Bizans dönemlerindeki ilave ve değişikliklerle bugünkü halini almış. 

 

Citroenin sunduğu yol konforuyla tüm bu gezi rotalarını konforlu şekilde gezebilir ve unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Frig vadisine gitmeden bölgeye hızlıca göz atmak ve Citroën Jumper’la yaşayabileceklerinizin bir kısmını önceden deneyimlemek için şu videoya göz atabilirsiniz: Çok Gezenti'nin Jumper Maceraları

Büyük Menderes Deltası/Kuşadası Karavan Rotası

Büyük Menderes Deltası, Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde kalan doğal bir yapı. Karavan rotanıza dahil edebileceğiniz bu alanda yok olma tehlikesi içerisinde olan bitkileri de görmeniz mümkün. Güzelliğiyle dillere destan çan çiçeği ise bunlardan biri! 

 

Milli park ve doğal sit alanı olarak korunan bu güzel alanın görüntüsü de büyüleyicidir. Bu sebeple manzarayı seyretmek için karavanınızın direksiyonunu Aydın Kuşadası’na doğru çevirebilirsiniz. Keyifli ve konfor dolu bir yol için Citroën Jumper’ın sağladıklarını görmek ve bölgeyi önceden inceleyebilmek için şu videoyu mutlaka izleyin: Çok Gezenti'nin Jumper Maceraları

Vize/Kırklareli Karavan Rotası

Karavan tatili sırasında gezebileceğiniz bir diğer alan Vize bölgesi. Bölge görülmeye değer birçok tarihi ve doğal yapıyı içerisinde barındırıyor. Koyları, manastırı, köyleri ve daha birçok güzelliği ile geniş gezi rotası sunarken harika vakit geçirmenizi de sağlıyor..

 

Türkiye karavan tatili rotaları arasında bulunan Vize’de gezebileceğiniz bazı alanları şu şekilde listeleyebiliriz: 

 

 • Vize Kalesi: Roma döneminde yapılan Vize Kalesi toplam iki bölümden oluşuyor. Tarihe ilgi duyan kişilerin Roma mimarisini görmek için uğrayabileceği karavan rotaları arasında yer alıyor.

   

 • Aya Nikola Manastırı: Dini amaçlı geliştirilen yapılar da tarihi anlamak için ziyaret edebileceğiniz alanlar arasında. Manastır 6. yüzyılda taş oyma yöntemiyle yapılmış. Ve bu yöntem ile yapılan en eski manastırlar arasında bulunuyor.

   

 • Poliçe Koyu: Karavan tatili sırasında denizin rahatlatıcı etkisini hissetmek isteyenlerin uğrayabileceği bir adres de Poliçe Koyu. Güzel bir kumsal ve yeşil ormanın sizi karşılayacağı bu koyda, kamp hayatı da eşsiz olabilir. 

   

 • Kıyıköy Cami: Osmanlı döneminde yapılan bu mimari yapı eski dönemin izlerini üzerinde taşıyor. Günümüzde de ibadete açık olan camiyi ziyaret edebilir ve bu eski yapıyı inceleyebilirsiniz. 

   

 • Yanasu Mağarası: Doğal yapılar arasında en ilgi çekici olanlardan biri, mağaralardır. Karavan tatili sırasında aracınızla uğrayabileceğiniz bu mağarayı dikit ve sarkıtlar çevreliyor. Doğal yapısıyla etkileyici bir görünüme sahip mağaranın içinde damlataş havuzu da yer alıyor. Fotoğraf çekimi yapmak için ise oldukça ideal. 

   

 

Citroën Jumper’la yeni yerler keşfetmenin keyfine varmak ve sağladığı yol - sürüş konforunu görmek isterseniz şu video tam size göre: Citroën Jumper - Elvin Levinler & Bülent Kocamanoğlu

Şile/İstanbul Karavan Rotası

Şile karavan rotaları arasında konumuyla ve güzellikleriyle son derece büyüleyici… Gezebileceğiniz birçok yer barındıran Şile’yi özellikle sonbahar ve ilkbaharda sakin yapısıyla tercih edebilirsiniz. İstanbul’a yakınlığı ile bilinen Şile’de gezebileceğiniz bazı yerler ise şunlar:

 

 • Şile’nin tarihi evleri: Şile ilçesinde Bali, Hacı Kasım mahallesi ve ilçenin çevre köylerinde tarihi evler sizi karşılar. Bu evlerden bazıları restore sürecini tamamlamıştır, harika fotoğraflarla tarihe burada tanıklık edebilirsiniz.  

   

 • Şile Kalesi: Yapımı 2000 yıl öncesine dayanan bu kale kayalıkların üzerine inşa edilmiş. Bizans ve Osmanlı döneminde gözetleme amacıyla görevini yerine getiren kale bugün hala ayakta!

   

 • Kumbaba Tepesi: Kumsalı ve deniziyle öne çıkan Kumbaba Tepesi karavan rotalarına eklenebilecek harika bir lokasyon. Kırmızı ve turuncu renkteki kumları ise görülmeye değer. 

   

 • Değirmençayırı Şelalesi: Gebze sınırına yakın bir bölgede yer alan Değirmençayırı Şelalesi, Şile’ye kadar gitmişken görmeden gelmemeniz gereken bir güzellik. Ancak şelaleyi özellikle bahar aylarında ziyaret etmeniz gerektiğinin altını çizelim. Zira yaz aylarında sıcaktan dolayı kuruyabiliyor. 

   

 

Şile’de karavanla geçirilecek günleri önceden deneyimlemek ve Citroën Jumper’ı yakından tanımak için şu videoya göz atın: Citroën Jumper - Biz Evde Yokuz

Kargıcak Koyu / Muğla Karavan Rotası

Karavan hayatına mutlak uygunluğu ile bilinen Muğla, harika vakit geçirebileceğiniz pek çok koya ev sahipliği yapıyor. Bu güzel adreslerden birisi de Kargıcak Koyu. Bodrum bölgesinin el değmemiş alanlarından birisi sayılan Kargıcak Koyu, harika plajı ve büyüleyici  doğasıyla öne çıkarken tertemiz suyuna hayran kalabilirsiniz. Karavan kampı için de harika bir seçenek olan Kargıcak Koyu’nda doğayla iç içe, güzelliklerle dolu bir tatil sizi bekliyor! 

 

Kargıcak Koyu’nun eşsiz güzelliğinin tadının Citroën Jumper’la nasıl çıkarılabileceğini gömek için şu videoya göz atabilirsiniz: Citroën Jumper - Tuğçe Durak & Orçun Dalarslan

Türkiye’de Karavan Kampları Yapabileceğiniz Alanlar

Karavanın sunduğu en önemli avantajlardan en önemlisi dilediğiniz yerde kamp yapabilmektir. Restoran ya da tuvalete gibi olanaklara sahip kamping alanları size konfor sağlarken, dilerseniz aracınızı bırakabileceğiniz herhangi yerde istediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. Bu noktada dünyanın en şanslı özgür  olabilirsiniz. Peki Türkiye’de karavan kampı için ideal rotalar neler? İşte kamp yaparak güzel vakit geçirebileceğiniz bazı karavan rotaları:

 

 • Yedigöller Milli Parkı: Bolu ilinde yer alan Yedigöller Milli Parkı kamp severler için harika bir durak. Göz alıcı doğa güzelliklerine sahip olan lokasyonda bulunan karavan park yeri; aracınızı park etmenize olanak sağlarken doğal güzelliğin de tadını çıkarmanıza imkan sağlıyor. 

   

 • Akyaka Orman Kampı: Karavan rotaları arasında bulunan Akyaka Orman Kampı  Muğla’da yer alıyor. Üstelik denize sıfır bir konumda! Geniş ormanlık araziye sahip olan bu kamp yeri sessiz yapısıyla, çevresinde bulunan güzel koylarıyla dinlenmek için de oldukça güzel bir tercih. 

   

 • Salda Gölü: Türkiye’de karavanla gezilecek yerler arasında yer alan Salda Gölü de elbette es geçilemez duraklardan! Salda Gölü’nün eşsiz güzelliğini kamp sürecinde görebilir ve etrafı keşfe çıkabilmek için hemen harekete geçebilirsiniz. 

   

 • Kaş Camping: Kaş, doğal güzellikleriyle görenleri kendisine hayran bırakan Antalya’nın bir ilçesi. Kaş’taki karavan kampı ise bu güzelliklerden doyasıya faydalanırken tatil boyunca hem eğlence hem dinlence imkanı sunan mükemmel bir tercih. 

Karavanla Karadeniz Turu

Karadeniz Bölgesi kuşkusuz dünyanın en etkileyici doğal güzelliklerine ev sahipliği yapıyor. Peki, karavanla Karadeniz turu yapmak hiç aklınıza geldi mi? Karadeniz kamp rotasında doğanın tam kalbinde konaklarken, ilginizi çekecek kültür duraklarında zamanın kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bu harika rotada konaklayabileceğiniz bazı karavan rotalarını ise şöyle listeleyebiliriz:

 

 • Şolma Yaylası: Karavan rotaları içinde bulunan yayla doğaseverler için oldukça güzel bir durak. Yemyeşil alana sahip bu yayla Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alıyor.

   

 • Artvin Karagöl: Etrafı geniş bir yeşillikle çevrili Karagöl büyüleyici bir yapıya sahip. Karavan rotaları içine ekleyebileceğiniz bu güzel alanda sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

   

 • Uzungöl: Türkiye karavan turunda uğrayabileceğiniz en güzel alanlardan bir diğeri Trabzon’da bulunan Uzungöl. Karadeniz’in doğasını yansıtan güzelliğe sahip Uzungöl’de karavanınızla birlikte yaylanın albenisine bırakabilirsiniz kendinizi.

   

 • Küpkaya Kanyonu: Ordu ilinde bulunan Küpkaya Kanyonu kano sporunun yapılabileceği bir alan. Bu kanyonda eğlenceli ve adrenalin dolu bir tatil sizi bekliyor.  

   

 • Ünye: Ordu ilinde bulunan Ünye de doğaseverlerin karavan rotası arasında bulunuyor. Bölgede Perşembe Yaylası, doğa sporları ile eğlenceye doyabilmeniz için harika bir seçenek. Atatürk Parkı, Kadılar Yokuşu, Asarkaya Milli Parkı gibi birçok alanı gezerken, Tozkoparan Mağarası’nı da ziyaret etmeden dönmeyin. Tek girişli mağaranın sağ ve sol kısmında boğa figürleri yer alıyor.

 

Türkiye karavan rotaları sayesinde coğrafyamızın güzelliğini keşfedebilir, doludizgin bir seyahatten keyifle dönebilirsiniz! Bunun için yalnızca karavanınızı hazırlayın ve kendinizi özgürlüğe bırakın!