Voir le contenu
Nothing Moves Us Like Citroën

 
Citroën’in Yenilikçi Ruhu: Nothing Moves Us Like Citroën

Teknolojinin her geçen gün gelişmeye devam etmesi mobilite kavramını da öne çıkarıyor. Ayrıca otomotiv endüstrisindeki teknolojik gelişmeler mobilite nedir sorusunu daha anlamlı kılıyor. Mobilite kelimesi en genel anlamda hareket özgürlüğü olarak kullanılır. Son dönemde otomotiv endüstrisinde; sıfır karbon emisyonu, geri dönüşüm, dijital bağlanabilirlik, yeşil malzeme ve üretim süreçleri öne çıkar. Sektörün öncü markalarından olan Citroën, herkes için mobilite mottosuna sahip ve bu şekilde ulaşım teknolojilerine öncülük ediyor. Citroën, dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek otomobiller, teknolojiler ve mobilite çözümler yaratıyor.

 

Citroën, bireysel ulaşımın lider markalarından biri olma vizyonunu tasarlamış olduğu yeni modelleriyle gösteriyor. Bu yüzden yeni tasarladığı araçlar daha hafif, daha ucuz ve çok fazla sürüş destek teknolojine sahip olması büyük önem taşıyor. Bu özelliklere ek olarak daha güvenli yolculuklar için bağlantılı çözümler de sunuyor. Yenilikçi ruhu yansıtmak için daha az karmaşık, daha düşük fiyatlı, yaratıcı ve çevre dostu araçlar tasarlıyor. 

Citroën’in Gelecek Vizyonu ve Çözümleri

Otomobil üretiminde oluşabilecek negatif etkiyi en az düzeye indirmek gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak açısından oldukça önemli bir detaydır. Bu nedenle, Citroën her zamankinden daha temiz ve daha yenilikçi malzemeler kullanarak yeni modeller tasarlıyor. Sürücülerin ve yolcuların güvenliğini ve konforunu artırmak Citroën'in gelecek vizyonu arasında yer alıyor. Bu yüzden de üretmiş olduğu araçlar sayısız sürüş destek teknolojisine sahip. Ayrıca çevreye zarar vermeyen ve kolay ve hızlı bir şekilde şarj edilebilen % 100 elektrikli araçlar tasarlamaya devam ediyor. Citroën, geleceğin ulaşım çözümlerini bugünden hazırlayabilmek için elektrikli ve otonom ulaşım çalışmalarına büyük önem veriyor. Yeni Citroën Otonom Ulaşım Vizyonu; kent içindeki ulaşımın hatlarını tekrar tanımlıyor ve ulaşım süreçlerini elektrikli, otonom ve bağlantılı bir şekle dönüştürüyor.

Citroën Mobilite Çözümleri Nedir?

Kentlerde yaşayanların sayısı her geçen gün artmaya devam etmesi ve dünya kaynaklarının giderek azalması mobilite çözümleri üzerinde daha fazla durmayı gerektiriyor. Yeni elektrikli mobilite çözümleri, otomobil üreticilerini mobilite çözümleri geliştirerek inovasyon yapmaya teşvik ediyor. Citroën, daha hafif, daha az karmaşık ve uygun fiyatlı, yaratıcı araçlar yaratmaya odaklanıyor. 

 

Citroën'in mottosu herkes için ulaşılabilir elektrikli mobilite olduğu için araçlarını da buna uygun tasarlıyor. Bu amaçla % 100 elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı Ami'dir. Ami insanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Kent içinde rahat bir ulaşım olanağı sunan Ami'nin tek bir şarjı ile 75 km'ye kadar yol gidilebiliyor. Lityum-iyon bataryası 5,5 kWh kapasiteye sahip ve çok kolay bir şekilde şarj edilebiliyor. Bataryayı tam şarj etmek için 220 Volt standart bir prize takmak yeterli. Bu özelliği sayesinde özel bir şarj istasyonuna da gerek kalmıyor. 

 

Saatte maksimum 45 km hıza ulaşabilen bu araç sürücülere her anlamda kullanım kolaylığı sağlıyor. En önemli özelliklerinden birisi B1 ehliyeti olan ve 16 yaşından büyük herkesin aracı kullanabilmesidir. %100 elektrikli sürüş modundan dolayı gürültüsüz bir sürüş olanağına sahip. Ayrıca karbon emisyonuna neden olmadığı için de çevre dostudur. Ami'nin boyu 2.41 genişliği 1.39 metre olup son derece kompakt bir yapıya sahiptir. Bu özelliği sayesinde dar alanlara bile rahatlıkla park edilebilir. Direksiyonun sağ kısmında bulunan USB özellikli bağlantı noktası, rahatlıkla akıllı telefon ile bağlantı kurmaya imkan veriyor.

 

Kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi ile karşılaşan Citroën Ami gibi, yeni tasarım olan Oli de oldukça yüksek bir teknolojik altyapıya sahiptir. Oli, mümkün olduğunca azaltılmış olan ağırlığı ve gelişmiş yapısıyla dikkat çekiyor. Ağırlığının ve üretiminde kullanılan kaynak miktarının azaltılması her anlamda tasarruf sağlamaya yardımcı oluyor. 

 

Üretiminde özellikle geri dönüştürülebilir malzemeler ve tamir edilmesi kolay parçalar kullanılıyor. Dayanıklılığı, uzun ömürlü ve ulaşılabilir olmasından dolayı “sınıfının en iyi” Yaşam Döngüsü Değerlendirmesini hedefliyor. 100 km'de 10 kWsa ortalama tüketime ve saate 110 km hıza ulaşabilir. Güç tasarrufu sağlamak için ön cam 90 derece açıya sahip. Bu sayede güneş ışınlarını otomobilin içine yansıtarak aracın sıcaklığı korumuş oluyor. Birbirleriyle değiştirilebilir ön kapılar, camlar, çamurluklar maliyeti unsurunu önemli ölçüde azaltıyor. 

 

Koltuklar, büyük ölçüde hafif materyallerden üretiliyor ve az bölmeli işlevsel bir ön paneli bulunuyor. Oli'nin özellikle bagaj kısmında fonksiyonellik öne çıkıyor. Demonte mobilya ya da büyük eşyaları rahatlıkla koyabilecek bir kapasitesi var. Çünkü arka koltukların başlıkları tavana doğru katlanıyor ve bagaj genişliği 1050 mm'ye çıkıyor. Oli, Ami'den farklı olarak genişliğinden dolayı aile aracı olma özelliğine de sahiptir. Ayrıca 400 km menzil garantisi, verimlilik ve uygun fiyat açısından rakiplerinin arasında ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Bütün bu özellikler Oli'nin tasarım ve kullanım açısından dikkat çekici olmasını sağlıyor.

Otomotivde Sürdürülebilirlik ve Citroën’in Çözümleri

Dünyada doğal kaynakların giderek azalması, elektrikle çalışan araçlara ve yenilikçi mobilite çözümlerine olan talebin artması sürdürülebilirlik kavramını otomotiv endüstrisi için daha da önemli hale getiriyor. Her geçen gün otomotiv sektöründe maliyetlerin giderek artması üreticilerin ve tüketicilerin hareket etme özgürlüğümüzü engelliyor. Buna ek olarak küresel ısınma ve iklim değişikliğini önlemek için yapılan çalışmalar toplumu çevreye karşı daha duyarlı hale getiriyor. Özellikle önümüzdeki on yıl içinde dünyanın sürdürülebilir bir yaşam hedeflerine ulaşabilmesi için içten yanmalı motorların elektrikle çalışan motorlar ile değiştirilmesi gerekiyor. 

 

Benzinli ve dizel araçların olmadığı bir dünya, çok daha sürdürülebilir ve yeşil bir dünya olabilir. Ayrıca sıfır karbon hedefine ulaşabilmek için tekerlekli ve pedal destekli e-bisikletlerin yaygın hale getirilmesi de oldukça önemlidir. Bu noktada eko- tasarım kavramı öne çıkıyor. Citroën, eko-tasarım için temiz teknolojilere ve yeşil malzeme kullanımına ağırlık veriyor. Sürdürülebilir mobilite konusunda sektörde lider olmayı hedefliyor. 

 

Sektörde öncü otomobil üreticilerinden olan Citroën sürdürülebilirliği sağlamak adına araç üretiminde yeşil malzemeleri tercih ediyor. Bunlar; geri dönüştürülen plastik, ahşap ve bitki liflerinden oluşan doğal malzemeler ve yenilenebilir kaynaklar kullanılarak elde edilen polimerlerden oluşuyor. Yeşil malzemeler, yeni kullanım alanları oluşturduğu için plastiklerin geri dönüştürülmesine katkı sağlıyor. Citroën, araçlarının çevreye verdiği zararları en aza indirmek için üretimde kullandığı yeşil malzemelerin oranını sürekli artırıyor. Ayrıca Citroën, Ar-Ge için ayırmış olduğu kaynaklarının büyük bir bölümünü temiz teknolojiler üretmek için kullanıyor. 

 

Citroën'in uzman ekibi araçların tüm üretim aşamalarında çevreye olan olumsuz etkilerini mümkün olduğunca azaltmayı hedefliyor. Karbon emisyonlarının önüne geçmeyi, doğal kaynakların daha rasyonel ve etkin kullanımını ve daha iyi geri dönüşümü taahhüt ediyor. Bu yüzden de elektrikli araç tasarımına ayrı bir önem veriyor.  Citroën, daha iyi ve daha yeşil bir gelecek için çevreye, sürdürülebilirliğe ve karbon emisyonlarını azaltmaya verdiği önemi göstermek için yatırımlarının büyük bir bölümünü elektrikli araç üretimine yönlendiriyor. Burada temel amaç, bir aracın üretimi ve kullanımı sırasında ve geri dönüştürülene kadar üretilen atık miktarını olabildiğince azaltmak olarak öne çıkıyor.