Voir le contenu

 
Karavan Hayatı Nedir?

Geleneksel bir tatilden çok daha düşük maliyetle öne çıkan karavan hayatı, iyi bir planlama ile mükemmel bir serüveni de beraberinde getiriyor. Kapsamlı bir hazırlık sürecinin ardından konforlu bir yaşam standardı da sunabilen konaklama şekli, özgür bir hayata açılan bir kapı! 

Nerede konaklayacağım diye düşünmeden, ne yiyeceğinizi hesap etmeden, aklınıza gelen hemen her yerde karavanla tatil yapma lüksüne kavuşabilirsiniz. Rüya gibi bir deneyimi merak ediyor; keyifli bir seyahatin kapısını aralamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz! Karavan nedir, nelere ihtiyaç duyarsınız, avantajları ve dezavantajları… İşte size bilinmeyenleri ile karavan yaşamı…

Karavanda Hayat Nasıldır, Nasıl Yaşanır?

Karavan en basit şekliyle, minimum ölçüde yaşam standartlarınızı karşılayan yatak, oturma birimi ve mutfak gibi donanımlara sahip, hareketli yaşam alanlarıdır…  Bu hayatın avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunur. 

 

Karavan hayatını seçtiğinizde, öncelikle her bir gününüzün deneyimle geçeceğini ve her gün bir şey daha öğrenebileceğinizi unutmamalısınız. Bu dinamizm sizi ayakta tutan en büyük etken olur. Üst düzey eğitici bir deneyim, size harika avantajlar sunar. 

 

Yepyeni yerler keşfetmek arzusu ile yanıp tutuşabilirsiniz mesela… Seyahat süresince de yeni yerler keşfetmeniz mümkün. İletişim yönünüz de bu noktada gelişecektir, her gün yepyeni ve farklı insanlar size bambaşka dünyaların kapısını aralar. Tüm bunları ise kesinlikle çok daha düşük bir maliyetle gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Kira, otel masrafı ya da konut kredisi olmadan, sadece temel ihtiyaçlarınızı gidererek tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu da hiçbir şeye bağımlı kalmadan özgürce yaşamanızı sağlar. Ancak tercih ettiğiniz noktalar kamp alanları ise, günlük - aylık - sezonluk şeklinde ücretleri de gözden çıkarmalısınız. İnternet, park, sigorta gibi yaşamsal standartlarınızı devam ettirecek özelliklere makul bir ücretle ulaşabilirsiniz.  

 

Karavan hayatı aslında geniş bir skalada olanaklar sunar. En basit karavanlarda yalnızca yatak, ocak, lavabo, masa, buzdolabı mevcutken bu imkanlar size bağlı geliştirilebilir.  İndüksiyon ocak ve mikrodalga fırın, duş alanı, tuvalet ya da 5G hücresel veriyi sunan karavanlar daha konforlu bir yaşam deneyimi sağlar. Hayal gücü ve biraz maddi olanak ile erişemeyeceğiniz ve karavanınıza ekleyemeyeceğiniz eşya / ürün neredeyse yok.

 

Peki ya zor yanları? Elbette mevcut. Eğer öncelikle karavanı yollarda navige etmek, düşündürücü ve oldukça stresli olabilir. Ancak belli bir süre sonra alışmayacağınız anlamına gelmiyor. Zamanla alışabilirsiniz… 

 

Karavanda yaşamanın bir diğer dezavantajı ise alanın minimum düzeyde olmasıdır. Bu da hareketin kısıtlanmasının yanında özellikle kalabalık aileler için biraz zorluk yaşatabilir. Karavanda alanınızı daha da daralmaması için, eşyalarınızda doğru seçimler yapmanız da hayati! İllaki ihtiyacınız olan eşyalar olacaktır ancak burada dengeli olmalısınız. Fazla eşya canınızı bir süre sonra canınızı sıkabilir; az ise yetmeyebilir. 

 

Bir diğer nokta da karavanlardaki izolasyon sorunudur. Özellikle soğuk anlarda bu durum problem yaşatabilir; ayrıca karavanınızda zamanla küf sorunu ile de karşılaşmanız mümkün.  

 

Son olarak karavanınızı standart otopark ya da belirlenmiş park alanlarına park etmeniz pek çok şehirde yasak. Bu nedenle kullandığınız ya da kullanmadığınız zamanlarda da özel park alanlarından faydalanmalısınız. Bu da kira bütçenizi artırabilir. 

Karavan Yolculuğuna Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler?

Karavan hayatı deneyimlemeye başlayacakların ya da halihazırda yeni başlayanların dikkat etmesi gereken birçok nokta mevcut. 

 

 • Doğru karavan seçimi: Karavanların boyutları değişiklik gösterir. Seyahatinizi kaç kişilik planladığınız nasıl bir araç seçmeniz gerektiği konusunda yön verici olacaktır. Bununla birlikte farklı karavan modelleri de bulunur. Pick-up, gözyaşı karavan ya da motokaravan gibi farklı modeller arasından tercihinize göre bir seçim yapabilirsiniz. Her modelin kendi içinde avantajı ve dezavantajı bulunur. Bundan dolayı seyahate katılacak kişi sayısına ve yanınızda taşıyacağınız eşyalara, konfor beklentinize göre hareket etmeniz önemli. 

 

 • İhtiyaç Duyacağınız Malzemeler: Bir yolculuğa çıkarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi ihtiyaç duyulan malzemeleri almaktır. Gideceğiniz yere göre ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar değişiklik gösterir. Genel anlamda ise akşam saatlerinde lazım olabilecek fener, herhangi bir arızaya karşı alet edevat çantası gibi pek çok malzemeyi yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca uzatma kablosu ve su hortumu gibi çeşitli malzemeleri taşımak da avantajlı olacaktır. 

 

 • Elektrik ve Su İhtiyacınızla İlgili Planlama Yapın: Karavan hayatında en çok ihtiyaç duyacağınız ekipmanlardan birisi aküdür. Elektrik olmadan birçok ekipmanı kullanamazsınız. Akü sayesinde ihtiyaç duyacağınız elektriğe ulaşabilirsiniz. Aracınızda güneş paneli kullanarak panel yardımıyla da elektrik depolayabilirsiniz. Su depolarından hortum aracılığıyla da su temin edebilirsiniz. 

 

 • İlk Yardım Malzemeleri Bulundurun: Karavan hayatında ne zaman ne yaşanacağını bilemezsiniz. Bunun için her zaman bütün tedbirleri, güvenlik önlemlerini almak gerekir. Yanınızda yaşanabilecek olumsuzlukları engelleyebilmek adına ilk yardım çantası taşımanız faydalı olacaktır. Ayrıca yola çıkmadan önce aracınızın da genel durumunu kontrol etmeniz ve eksiksiz yola çıkmanız yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçer. 

Karavanın Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Karavanda yaşamak oldukça eğlencelidir. Zamanın hiç önemli olmadığı, istediğiniz saatlerde herhangi bir yere gidebilmenize olanak tanıyan bir yaşamdır. Bu yaşamı daha konforlu kılmak içinse olmazsa olmaz karavan ihtiyaç listesi yapmanız gerekir. Karavanla seyahat ederken yanınızda bulundurmanız gereken, olmazsa olmazlarınız ise şunlar…

 

 • Katlanır Masa ve Sandalye: Karavan seyahati sırasında birçok noktada durabilirsiniz. Manzarasını beğendiğiniz bir yerde, kamp alanında veya canınızın istediği ve uygun olan herhangi bir noktada. Bir noktada durduğunuz zaman masanızın üstüne eşyalarınızı kolayca yerleştirebilirsiniz. Sandalyeniz sayesinde manzaranın güzel olduğu herhangi bir alanı seyre dalabilirsiniz. Sandalyenizi yerleştirebilir ve oturarak anın tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz. 

 

 • Mutfak Malzemeleri: Çatal, tabak, bıçak, tencere, baharatlık… Bir evin mutfak ihtiyaçları kadar olmasa da minimum düzeyde, hayatınızı devam ettirebilmeniz için karavan hayatının olmazsa olmazlarınız arasında bulunur. 

 

 • Pervane: Eğer aracınızda klima yoksa yaz sıcaklarında sizi rahatlatacak bir pervane çok işinize yarayacaktır. 

 

 • Gölgelik: Seyahatin tadını çıkarmak için dinleneceğiniz yerlerde kullanabileceğiniz gölgelik, küçük şemsiyeler alabilirsiniz.

 

 • Orta Boy Çadır: Eğer kamp yaşamını seviyorsanız yanınızda orta boy çadır da taşıyabilir ve akşamları çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Karavan Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Karavan hayatı yaşamaya başlamak için ilk basamak alım kısmıdır.  Peki karavan satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?

 

 • Karavanın Kapasitesi: Aracın 2, 4, 6 kişi gibi farklı kapasiteleri bulunur. Ruhsata bağlı olarak bu kapasitesi değişiklik gösterir. Kaç kişi kullanacağınıza bağlı olarak uygun kapasiteye sahip modeli tercih etmelisiniz. 

   

 • Ruhsat: Alacağınız karavanın koltuk sayısı ve ruhsat eşleşmelidir. Aksi durumda yasal olarak sorun yaşanabilir. 4 kişilik bir modelse ve 4 koltuğu varsa bu ruhsatta da belirtilmiş olmalıdır.

   

 • Aracın Enerji Sistemi: Karavan hayatı yaşarken en çok ihtiyaç duyacağınız kaynaklar arasında enerji bulunur. Enerji sorunu yaşamamak için gerekli sistemlerin doğru kurulmuş olması gerekir.

   

 • Motor: Aracın motoru yol boyunca rahat etmeniz için önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

   

 • Karavanın İç Yapısı: Karavanların içinde banyo, tuvalet gibi parçalar yerleştirilebilir ancak her araçta bunlar yoktur. Yüksek konforla bir seyahat isteyen kişiler tuvalet ve banyo gibi özelliklerin bulunduğu araçları tercih edebilir.

   

Karavanda olması gerekenler kişiden kişiye göre değiştiği için satın alırken dikkat edebileceğiniz özellikler de farklılaşır. Konfor beklentinize göre daha donanımlı modelleri tercih edebilirsiniz. Ekonomik bir araç istiyorsanız, iç hacmi daha küçük, daha az donanımı bulunan araçları seçebilirsiniz. Bu durumda da yine enerji sistemi ve motor gibi parçalara dikkat etmek gerekir. İkinci el bir araç alacaksanız bu durumda aracın kilometresi gibi faktörlere de bakmalısınız.

Yüksek konfora sahip ve şık tasarımlı bir araç arıyorsanız Citroën Jumper doğru bir tercih olacaktır. Sınıfının en yüksek özelliklerine sahip Jumper 17 m³’e varan yükleme kapasitesine sahiptir. Modelin iki kanatlı bagaj kapısı 96 ya da 180 derece ile açılabilir. Başarılı yol tutuş özelliğine sahip modelin rahat ve eğlenceli bir seyahat geçirmenizi sağlar. 

Karavan Hangi Ehliyet ile Kullanılabilir?

Karavanların birden fazla modeli vardır. Her modelin ağırlığı değiştiği için gereken ehliyet türü de buna bağlı olarak değişir. Eğer azami yükü 3.500 kg’ı aşmayan bir motokaravan kullanacaksanız B sınıfı ehliyet alabilirsiniz. Azami yükü 3.500 kg’ın üstüne çıktığı zaman ise C sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulur. Motokaravanlar genellikle 3.500 kg altında azami yüke sahip olduğu için ekstra ehliyet almadan varsa B sınıfı ehliyetinizi kullanabilirsiniz.

 

Çekme karavan kullanmak istiyorsanız ehliyet için yine ağırlık düzeyine dikkat etmek gerekir. Ağırlık 750 kg’ın altındaysa B, C, D sınıfı ehliyetler bu araçları kullanmanız için yeterlidir. 750 kg’ın üstünde bir çekme karavanla yolculuk yapmak istiyorsanız yeni bir ehliyete ihtiyaç duyarsınız.  Bu belgeler de BE, DE ve CE olarak sınıflandırılır.

Karavan Nereye Park Edilir?

Karavanların farklı tiplere ayrılması ehliyeti etkilediği gibi park yerini de etkiler. Bundan dolayı karavan nereye park edilir sorusuna motokaravan ve çekme modeller için ayrı cevap verilebilir. Normal taşıtların park edilebileceği her alana motokaravanınızı çekebilirsiniz. Bu modeller için herhangi bir ekstra park engeli olmadığı söylenebilir. Çekme karavanınızı park etmek için karavan park alanlarını kullanmalısınız. Birçok bölgede park için uygun alanlar mevcuttur. Buralarda konaklayabilir ve dinlenme sırasında hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

Karavanda Kaç Kişi Seyahat Edebilir?

Karavan içerisinde seyahat edebilecek kişi aracınızın ruhsatına göre değişir. Karavan modelleri M1 sınıfına girer ve bu da maksimum 9 kişinin seyahat edebileceği anlamına gelir. Ancak genellikle 2, 4 ve 6 kişilik karavanlar öne çıkar. 

Karavan Hayatı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Karavan Kullanımı İçin Ehliyet Gerekli mi?

Karavan kullanımı için ehliyet gereklidir. Motokaravan için B sınıfı ehliyet gerekir.

750 KG Üstü Karavan Kullanmak İçin Hangi Ehliyet Gerekir?

750 KG üstündeki bir karavanı kullanabilmeniz için D sınıfı ehliyet gerekir.

Çekme Karavanda Seyir Halinde Yolcu Taşınır mı?

Çekme karavanda seyahat halinde yolcu taşınmaz.

Motokaravan Köprülerden Geçebilir mi?

Motokaravanınızı şehir içinde kullanabilir, M1 sınıfı araç olduğu için köprülerden de geçebilirsiniz.

Karavanda Her Mevsim Yaşanabilir mi?

Karavan hayatı her mevsim yaşanabilir. Mevsime, hava koşullarına göre yaşam daha zorlaşabilir. Ancak bu yaşamaya engel değildir. Bazı önlemler alınarak yaşamaya devam edilebilir.

Karavan İçin Gerekli Enerji Kaynakları Sağlanabilir mi?

Karavananınız için gerekli enerji kaynağını akü sayesinde sağlayabilirsiniz.