Voir le contenu
Hafif Ticari Araç Nedir?

 
Hafif Ticari Araç Nedir?

Her sektörde dijitalleşmenin artması, otomotiv sektörünü de etkiliyor. Çevrimiçi ticaretin sürekli artması, depolardan tüketiciye mal taşımak için giderek daha fazla hafif ticari araç satın alınmasına yol açıyor. Citroën, dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek bu teknolojileri üretmiş olduğu araçlara uyguluyor. 2022 yılında One Awards’da aldığı En İtibarlı Hafif Ticari Araç markası ödülüyle de bunu destekliyor. 

 

Citroën, sadece bireysel ulaşımın değil ticari ulaşımında lider markalarından biri olma yolunda hızla ilerliyor. Bu yüzden yeni tasarladığı ticari araçların daha konforlu ve daha fazla sürüş destek teknolojine sahip olması bu açıdan önem taşıyor. Citroën; Berlingo, Berlingo Van, Jumpy Spacetourer ve Jumper gibi ticari araçlarını profesyoneller için tasarlıyor

Hafif Ticari Araç Nedir?

Hafif ticari araç, genellikle toplam brüt ağırlığı 3.5 ton veya daha az olan motorlu ticari araçlara denir. Bu araçlar ağırlıklı olarak ticari malların taşınması için kullanılır. Ayrıca hafif ticari araç terimi, belirli bir vergilendirme sınıfını ifade etmek için de kullanılır. Bununla birlikte hafif ticari araç kantar zorunluluğunu Karayolları Genel Müdürlüğü belirler. Hafif ticari araçlar, küçük veya orta ölçekli lojistik sevkiyatları için uygundur. Kamyonet, minibüs, minivan ve üç tekerlekli araçlar hafif ticari araç sınıflandırmasına girer.

Hafif Ticari Araç Özellikleri

Hafif ticari araçlar için yola elverişlilik, çekme ve taşıma kapasiteleri, bakım ve onarım gibi araç standartları söz konusudur. Bu araçlar sürdürülebilir kentsel hareketlilik ve lojistik sektörü için oldukça önemlidir. Bu araçlar, kullanımı daha kolay ve daha hızlı hale getiren çeşitli seçeneklerle donatılabilir. Arka görüş kamerası, bagaj kapağı, çekme çubuğu, soğutma jeneratörü ve park sensörleri bu donanımlara örnek verilebilir. Hafif ticari araçlar binek araçlardan farklı olduğu için farklı bir hizmet ve bakım gerektirir. Sürücüler birçok kez durmak, kapıları ve bagajı açıp kapatmak ve sıklıkla iç mekanı yeniden yapılandırmak zorunda kalır. Bu durum zamanla koltuklarda ve menteşeler gibi hareketli parçalarda aşınma ve yıpranmaya neden olur. Bu yüzden bu araçların servis, bakım ve onarım işlerini kapsayan hizmet sözleşmesinin binek araçlara göre daha kapsamlı olması gerekir.

Hafif Ticari Araç: Citroën Jumper

Citroën Jumper, farklı boyutları, oldukça büyük yükleme kapasitesi ve Advanced Comfort programına göre ayarlanmış eşsiz tasarımıyla hem sürüş hem de çalışma konforunu bir arada sunmayı başarıyor. Modern teknolojilerle donatılan ve işletmelerin tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek kapasitede tasarlanan Citroën Jumper yüksek sürüş destek sistemleri ile öne çıkıyor. Bu özellikleri sayesinde hem günlük yaşamı kolaylaştırıyor hem de daha huzurlu ve güvenli bir sürüş olanağı sunuyor. Ayrıca yan kapıların ikisinin de sürgülü olması yükleme ve boşaltma işlemlerinin daha kolay yapılmasını sağlıyor. Modele göre değişebilen sürgülü yan kapının açılma genişliği ile yükleme ve boşaltma konusunda kolaylık sağlıyor. 1075 mm ve 1250 mm arasında bir genişliğe sahip olduğu gibi yükseklik 1485 mm ve 1755 mm olabiliyor. Bu özellik kullanıcıların zamandan tasarruf etmesine de imkan veriyor.  

Citroën Jumper, Citroën Advanced Comfort programına göre tasarlandığı için içinde farklı donanımlar barındırıyor. Geniş ve pratik bir yaşama alanı, birden çok akıllı saklama alanı, rahat koltuklar, sessiz bir kabin ve son derece konforlu süspansiyonlara sahip. Bütün bu özellikler hem yolculara mükemmel bir yolculuk sunarken sürücülere de sürüş konforu sunuyor.  Citroën Jumper, Citroën Advanced Comfort® teknolojisi sayesinde geniş ve pratik bir yaşam alanı sunuyor. Farklı noktalarda bulunan akıllı saklama alanları ve konforlu koltukları ile mükemmel sürüş sağlıyor. Ayrıca üstün teknoloji süspansiyonları ile sessiz bir kabin ortamı oluşturuyor. Bunlara ek olarak yazı masası, tablet alanı, USB girişi gibi özellikleriyle de tam bir ofis ortamı yaratıyor. Bu modelde yolcu kapasitesi ile yük taşıma kapasitesi arasında seçim yapmanıza da gerek kalmıyor. Citroën Jumper'ın büyük kabin versiyonu geniş bir yükleme alanı sunarken aynı anda 6 kişiye kadar da yolcu taşıyabiliyor. Monte mobilya ya da büyük eşyaları rahatlıkla koyabilecek kadar geniş bir kapasiteye sahip.  Verimlilik ve konfor açısından rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. Bütün bu özellikler tasarım ve kullanım açısından da dikkat çekici olmasını sağlıyor.

Hafif Ticari Araç: Citroën Berlingo

İlk olarak 1996 yılında satışa çıkan Berlingo modeli yenilenen modeli ile modern gelişmeleri yansıtmayı başarıyor. Çünkü bu model hem modüler hem de yenilikçi tasarımı bir arada içeriyor. Citroën Berlingo, konforlu ve eğlenceli bir yolculuk isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor. Citroën Berlingo 2022’nin iç mekan tasarımı yumuşak ve sıcak materyalleriyle hem sürücüye hem de yolculara huzur hissi vermeyi başarıyor. Ayrıca birçok depolama alanının olması da pratiklik hissi veriyor.  Yeni Citroën Berlingo, günlük yaşamı daha kolay hale getirmek için en üst güvenlik donanımlarını da içeriyor. Bu yüzden de yolcuların güvenliğini sağlamak için en gelişmiş teknolojilerle donatılıyor. Buna ek olarak zamandan tasarruf edebilmek için, bağlantılı çözümler sunan Citroën Connect Assist devreye giriyor. Citroën Connect Play, akıllı cihazlara kolay bir şekilde indirilebilen bazı uygulamaları bünyesinde barındırıyor. Mirror Screen teknolojisi ile sürüş sırasında akıllı telefonlardan maksimum verim alınmasını sağlıyor. Bu şekilde uyumlu uygulamalara kolaylıkla erişilebiliyor. Bunun dışında Citroën Berlingo; 5 ileri manuel, 6 ileri manuel ve 8 ileri tam otomatik vites gibi farklı vites seçenekleri sunuyor.

Yeni ve modern Berlingo 4,40 metre uzunluğa sahip ve 5 yolcu taşıyabiliyor. Son model Citroën Berlingo'nun önünde tasarımı güçlendiren ve marka kimliğini öne çıkaran bazı detaylar bulunuyor. Bunlar, daha yüksek konuma sahip kısa kaput, markaya ait imza niteliğinde iki fardan oluşan ön panel ve daha fazla ışık almayı sağlayan panoramik ön cam. Berlingo modeli etkileyici tasarıma ek olarak ulaşım ve kullanım ihtiyaçlarına göre değiştirebilecek bir modüler yapı sunuyor. Ayrıca bunu sürücü ve yolcuların güvenliği ve konforundan ödün vermeden yapıyor. CITROËN Berlingo Multispace 675 litrelik geniş bagajı ile tüm ailenin hobilerine eşlik etmeye imkan veriyor ve size aileniz ile hafta sonu keyfini çıkartmak kalıyor.

Hafif Ticari Araç Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Ticari araçların yük taşımacılığı yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu çeşitli belgeler vardır. Ayrıca tüm ticari araçları kullanmak için SRC belgesi zorunluluğu vardır. SRC belgesi; otobüs, treyler, kamyonet ve minibüs gibi ticari araçlarla yük ve yolcu taşımacılığı yapan bütün sürücülerin alması zorunlu olan bir belgedir. Türkiye'de 2007 yılından bu yana SRC belgesi uygulaması söz konusudur ve bu belgenin uluslararası geçerliliği vardır. Örneğin kamyonet kullanmak için K Yetki Belgesi, SRC Belgesi, Psikoteknik Raporu olması gerekir. Bu belgeler sürücüye ve araç sahibine yük taşıyabilmek için gerekli olan yetkileri verir. Bununla birlikte K yetki belgesinin de türleri vardır. Nakliye işi ile uğraşanların K1 yetki belgesi, kendi yükünü taşıyan araçların K2 yetki zorundadır. Psikoteknik raporu ise sürücülerin bedensel ve psikoteknik yünden sağlıklı olduklarını gösteren bir rapordur. Ayrıca tüm belgelerin süresi dolunca yenilenmesi gerekir. Aksi durumda etki belgeleri iptal edilir.

Citroën, sessiz iç kabin ve kolay sürüş ile uzun yolculukları keyifli hale getirirken, işletmelerin de bu keyfi yaşamalarını hafif ticari araçları ile sağlıyor. Siz de işletmeniz için Citroën hafif ticari araçları deneyimleyebilir, konforlu sürüş keyfini hayatınıza katabilirsiniz.