Voir le contenu
Ë-C4 ile Elektrikli Yaşamı Keşfedin

 
Ë-C4 ile Elektrikli Yaşamı Keşfedin

Otomotiv endüstrisinde elektrikli araçların artan popülaritesi sizin de dikkatinizi çektiyse  elektrikli yaşamı keşfetmeye hazır mısınız? O hâlde yakıt tasarrufu ile öne çıkarken doğa dostu ulaşım için de ideal olan elektrikli yaşamın avantajlarını ve bu noktada öne çıkan Citroën Ë-C4’ü merceğe alalım… 

 

Elektrikli araç, benzinli ve dizel otomobillerin aksine elektrik gücüyle çalışan bir araç türüdür. Çalışma prensibi olarak farklılık gösteren bu araçlarda elektrik enerjisi, hareket enerjisine dönüşür ve araç bu şekilde hareket eder. Batarya ve pil setlerine sahip araçların bataryalarında enerji depolanır. Kişisel istasyonlarda ve elektrikli şarj istasyonlarında araç bataryaları rahatlıkla şarj edilebilir. 

 

Gün geçtikçe artan istasyonlar ve şarj hızı tüketicilerin bu araçları daha çok tercih etmesinin en büyük nedeni. Elektrikli motorundan güç olarak çalışan %100 Elektrikli ë-C4 de, bu özellikleri ile son dönemin yükselen yıldızlarından biri. Mükemmel bir seyahat deneyimi sunan bu araç, yakıt tasarrufundan düşük bakım maliyetine kadar pek çok faydası ile öne çıkar. Doğa dostu ulaşımın yaygınlaşması için de önemli bir noktada bulunan elektrikli araçların avantajlarını yakından inceleyelim.

Elektrikli Araçların Faydaları: Çevre, Yakıt Tasarrufu Ve Daha Fazlası

Ulaşım, günümüz modern yaşamın temel gereksinimlerinden biridir. Ulaşım araçları içerisinde son zamanlarda öne çıkan araçlar ise birçok kişinin gözdesi. Elektrikli modeller, pek çok benzersiz özelliğe sahiptir. Bu noktada araç satın alma sürecinde bir dizi detaya dikkat etmeniz doğru tercih yapmanızı kolaylaştırır. Öne çıkan elektrikli araç faydaları arasında çevre dostu özellik göstermesi ve yakıt tasarrufu gibi özellikler bulunur.

 

Modern tasarımı ile göz dolduran Citroën ë-C4 özellikleri incelendiğinde %100 elektrikli olduğu görülür. Araç çevre dostu özelliğe sahip olmasının yanı sıra bütçe dostu bir deneyim sunar. Sıfır karbon (CO2) salınımı ile en zararsız ulaşım alternatifi olan araçla sessiz ve konforlu bir seyahate çıkabilirsiniz. 3 farklı sürüş modu bulunan araç, kullanıcılara benzersiz bir deneyim yaşatır. Normal, eko ya da spor mod seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

 

Hem sağlığı hem de küresel iklim değişikliğini etkileyen araç emisyonlarında karbondioksit, ozon ve karbon monoksit gibi başlıca maddeler yer alır. Karbon, ısıyı atmosferde hapseder. Bu şekilde yeryüzünden kaçmasının önüne geçer. 

 

Bu durumun ise dünyanın daha sıcak olmasına, kuraklığa ya da şiddetli hava koşullarının yaşanmasına yol açabileceği ifade edilir. Tam da bu noktada karbon emisyonlarını azaltacak adımlar atmak oldukça önemli görülür. Citroën C4 Elektrikli özellikleri sayesinde hayatınızda CO2’ye yer vermez. 

 

Elektrikli araçların sunduğu diğer faydalardan biri ise araç sahiplerine yakıt tasarrufu yapma imkânı sunmasıdır. İçten yanmalı motorların aksine farklı çalışma sistemine sahip araçlar, daha düşük dolum maliyetlerine sahip. Elektrikli araç enerji tüketimi genel olarak 100 km yol için yaklaşık 16 kWh enerji harcadığı belirtilir. 

 

Elektrik enerjisiyle çalışan araçların enerji tüketimi oranı, sürüş koşullarına, hıza, batarya kapasitesine ya da teknik özelliklere göre değişebilir. Citroën ile ne kadar tasarruf edeceğinizi öğrenmek için aracın sayfasındaki ilgili alana belirtilen değerleri girebilir ve yakıt tasarrufunu hesaplayabilirsiniz. 

 

Menzil, aracın tek şarj ile ne kadar yol gidebileceğini belirtir. Dolayısıyla elektrikli araç menzilleri, şarj seviyeleriyle doğrudan bağlantılıdır. Söz konusu elektrikli araç olduğunda menzil oldukça önemli bir noktadır. Ë-C4 menzil olarak iki farklı seçenek sunar. Konforlu ve sessiz sürüş deneyimi yaşatacak aracın iki batarya tipi bulunur. 50 kWh kapasiteli batarya ile 350 km, 54 kWh ile 411 km menzil elde edebilirsiniz.*  

 

Şehir içi menzil de elektrikli araç tercihinde önemli rol oynamaktadır. İçten yanmalı araçlardan farklı olarak, rejeneratif frenleme özelliği sayesinde şehir içi kullanımda menzil daha yüksek olmaktadır. %100 Elektrikli Ë-C4’ün 100 kW versiyonu ile şehir içinde 468 km’ye varan menzil elde edebilirsiniz. E-C4’ün 115 kW versiyonu ise şehir içerisinde 560 km’ye varan menzil sunar.

 

Aşırı enerji tüketiminin önüne geçmek için ise sürüşünüzü optimize edebilirsiniz. Özellikle sert hareketlerden kaçınmanız ve hız sınırına uygun sürüş modunu tercih etmeniz menzilinizi uzatmanıza yardımcı olur. Yüksek hızlarda sürmek, aracın menzilinin negatif etkilenmesine yol açabilir. Normal mod, genel olarak sürüş keyfi ile menzil arasından en iyi uyumu sağlar. Eko mod ise enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Bu sayede menzil odaklı sürüş yapabilirsiniz. Son olarak spor modu, sürüş performansınızın yüksek ve dinamik performanslı olmasını destekler.

Elektrikli Araçların Geleceği

Elektrikli araç kullanımı gittikçe artmakta. Otomobil üreticileri, yeniliğe ayak uydurarak bu tür araçlara yönelmekte ve kullanıcılara zengin seçenekler sunmakta. Tüketicilerin yeniliği benimsemesiyle elektrik enerjisiyle çalışan araçlara yönelim oranında artış olacağı, 2025 yılına kadar elektrikli araç ve  yeni otomobil satışlarının %20’sini oluşturacağı öngörülüyor. Ayrıca bu oran 2030 yılına kadar %40’a ulaşabilir. 

 

Teknoloji ile birlikte otomobil sektöründe de hızlı değişimler yaşanabilir. Elektrikli otomobiller ülkemizde 2020 yılında otomobil pazarının 0,1’ini bile kaplamazken bu oran 2021’de 0,5’e yükselmiş ve 2022 yılında ise yüzde 171,7 artış göstermiştir. Teknik özelliklerini ve batarya teknolojilerini sürekli geliştirmek için yatırım yapmayı sürdüren otomotiv üreticileri, kullanıcıların ihtiyacına yönelik çözümler geliştirmektedir. 

 

Bu çözüm ve yenilikler ise araçların yaygınlaşmasını sağlıyor. Elektrikli araç alma nedenleri arasında içten yanmalı motorlara kıyasla sessiz olması yer alır. Sıfır titreşim özelliklerine sahip olurlar. Genel anlamda araçlarda çok kademeli şanzıman kullanılmadığı için vites değişimi bulunmaz. Ek olarak CO2 salınımı olmayacağından dolayı doğayı koruyabilirsiniz. 

 

Üstelik araçları kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Birden fazla seçenek ile aracınıza gereken enerjiyi kazandırabilirsiniz. Elektrikli araç nasıl şarj edilir konusu sıklıkla merak edilir. Citroën elektrikli araç için ev tipi kabloyu tercih edebilir ve aracınızı geleneksel prizde rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Daha hızlı sonuçlar için güçlendirilmiş priz seçeneğine yönelebilir ya da Wallbox kullanabilirsiniz.  Bu şekilde elektrikli araç şarj süresi kısalabilir. Standart ev prizi ile aracınızın tam dolması 24 saati geçebilir. Güçlendirilmiş priz ile aracınızı 3,7 KW ile şarj ettiğinizde 15 saatte tam şarj seviyesine getirebilirsiniz.

 

7,4 kW Wallbox ile ise 7,5 saatte %100 şarj edebilirsiniz. Aracınızın şarjını hızlı şarj istasyonlarında doldurabilirsiniz. Hızlı şarj istasyonlarında aracınızı maksimum 100 kW ile 30 dakikada 20%’den 80%’e kadar şarj edebilirsiniz. Üstelik batarya şarjı %100’e ulaştığında akım otomatik olarak kesileceğinden oluşabilecek riskleri ortadan kaldırırsınız. Elektrikli araç batarya ömrü, uzun süre dayanacak şekilde üretilir. Citroën Elektrikli C4 bataryası, bataryanın %70 pil sağlığı için 8 yıl veya 160.000 km garantili sunulur. 

 

Elektrikli araç bakımı da diğer araçlarda olduğu gibi dikkate alınması gereken konulardan.  Periyodik bakımları 25.000 km/1 yıl olarak belirlenen araçların bakımlarını zamanında yaptırarak daha konforlu bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayrıca içten yanmalı motorlara kıyasla daha az parça kullanıldığı için bakım maliyetleri düşük olur. Dolayısıyla belli aralıkla bakıma ihtiyaç duyan aracınızın bakım ve onarımını yaptırabilirsiniz. 

 

Bu tarz araçlarda özellikle elektrik motoru ve batarya gibi sistemlerde düzenli kontroller yaptırmanız önerilir. Batarya, en önemli parça. Bu yüzden aracınızı kullanma şekliniz ve şarj etme alışkanlıklarınız, aracınızın kullanım ömrünü belirler. Bataryanızı uzun süre düşük seviyede bırakmamalı ve sık sık doldurmamaya özen göstermelisiniz. Aracınızın teknik özelliklerini inceleyerek gereken hassasiyeti gösterebilirsiniz.

 

Citroën araç dünyası ile kullanıcılarına keyifli sürüş deneyimleri yaşatmayı başarır. Citroën’i tercih ederek elektrikli araç ile tanışabilir ve konforlu yolculuklara çıkabilirsiniz.

 

 

*Menzil verileri WLTP standartlarına göre hesaplanmıştır.

 

Citroën Türkiye metinde geçen teknik ve donanım özelliklerini gerekli gördüğünde değiştirme hakkını saklı tutar. En güncel bilgi için yetkili satış noktamızı ziyaret edebilirsiniz.