Voir le contenu
Citroën Sözlüğü

 
Citroën Sözlüğü

Citroën, otomobil üreticisi olup iddialı ve dikkat çeken tasarımlarının yanı sıra mükemmel özellikleri ile kolay ve güvenli sürüşler sağlayan araçlara ev sahipliği yapar. Araçlarında kullandığı yeni nesil sürüş teknolojileri ile sürücülerinin güvenliğini artırmayı başarır. Otomotiv sektöründe bulunan teknolojik özellikleri, taşıtlarla ilgili bilgileri, araç özellikleri ve trafik konusunda birçok bilgiyi Citroën Sözlük’te bulabilirsiniz.

Akıllı Hüzmeli Farlar

Düşük ışıklı durumlarda ya da gece sürüşlerinde daha kaliteli bir görüş sağlayarak karşıdan gelen araçların tespit edilmesini mümkün kılar. Otomatik olarak uzun ve kısa far arasında geçişin sağlanması ile sürücüler için daha güvenli yolculuklar amaçlanır. Bu sayede olası kazaların önüne geçilir.

Aktif Güvenlik Freni

Aktif güvenlik freni aktif güvenlik sistemlerinden biri olup kaza olasılıklarını frenleme anında tekerlekteki kilitlenmeyi algılayıp fren gücünü azaltarak engellemeye çalışan bir yeni nesil sürüş teknolojisidir. Sürücülerin direksiyon hakimiyetine de katkı sağlayacak bu frenleme teknolojisi sürüşleri daha güvenli hale getirir.

Aktif Şerit Takip Uyarı Sistemi

Aktif şerit takip uyarı sistemi, aracın bulunduğu konumu takip etmek yerine yön değiştirmesi durumunda sürücüyü sesli şekilde ya da direksiyon titreşimi aracılığıyla uyaran bir sistemdir. Sinyal vermeden istem dışı şerit dışına çıkıldığında uyarılar dikkate alınmazsa, sistem devreye girerek otomobili yönlendirir ve aracın bulunduğu şeritte kalmasını sağlar. Aktif şerit takip sistemi, yoldaki şeritleri tarayarak sürücüyü gerekli durumlarda uyarır ve müdahale eder.

Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma

Sürücülerin işini kolaylaştıran anahtarsız giriş ve çıkış, çantadan ya da cepten eller doluyken anahtarı çıkarmadan aracı kilitleme ve açma imkanı sunan bir yeni nesil sürüş teknolojisidir. Araç içerisindeyken yalnızca start düğmesi ile aracı çalıştırmayı mümkün kılar.

Çarpışma Riski Uyarısı ve Çarpışma Sonrası Güvenlik Freni

Sürücünün duran ya da aynı yönde hareket eden araca, yaya ya da bisikletliye çarpma riskini ortadan kaldıran çarpışma riski uyarısı, güvenli mesafenin korunmasını destekler; olası çarpışma riskini ortadan kaldırır. 

 

Çarpışma sonrası frenleme teknolojisi, sensörden gelen sinyaller sayesinde çarpışma olduğunu algılar ve sinyalleri elektronik frenleme sistemine iletir. Bu sayede sürücülerin fren pedalını kontrollü şekilde kullanmaya devam etmesini sağlar.

Dur & Kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleyici

Adaftif hız sabitleyici (ACC), otonom sürüş yapan araçların öndeki araçla takip mesafesini korumasına olanak sağladığı gibi hızının da belli bir seviyede olmasını mümkün kılan bir yeni nesil sürüş teknolojisidir. Özellikle trafiğin yoğun olduğu alanlarda sürücülere güvenli yolculuk sağlayan adaptif hız sabitleyici, takip mesafesinin azalması ile birlikte belirlenen hızı da azaltır. Takip mesafesinin eski haline dönmesi ile birlikte devreye girerek hızı artırır. Bu sayede hem sürücüler hem de çevredekiler için güvenlik sağlanmış olur.

Genişletilmiş Trafik İşareti Tanıma ve Tavsiye

Hayat kolaylaştıran araç teknolojilerinden trafik işareti tanıma sistemi, araç kamerasını kullanıp yoldaki trafik işaretlerini tanıyarak sürücüleri bilgilendirir. Trafik levhalarını okuyarak gösterge paneli aracılığıyla sürücüye iletir. Sürücüleri değişen hız sınırları da ya  “Taşıt Giremez” ve “Dur” gibi işaretleri hakkında de panel üzerinden bilgilendirir.

Kör Nokta İzleme Sistemi

Kör nokta izleme sistemi bir tür güvenlik asistanı olup şerit değiştirmeyi güvenli bir şekilde gerçekleştirmeye olanak sağlar. Sürücülerin, görüş alanları dışında kalan nesneleri, aynalar ya da tamponlara yerleştirilen sensörler araclığıyla gelen sesli ya da görsel sinyal sayesinde fark etmesini mümkün kılar. 

Otomatik Elektrikli Park Freni

Otomatik elektrikli park freni kısa adıyla EPB olup elektronik park kontrol ünitesi tarafından kumanda edilerek devreye girer. Bu sayede arka tekerlekler fren yapar. Kullanımı kolay bu özellik stop ettiğinizde otomatik olarak çalışabileceği gibi hareket etme anında ise devreden çıkar.

Otoyol Sürücü Asistanı

İleriye seviye güvenlik ve destek sistemi olan otoyol sürücü asistanı, aracı şeritte ortalamaya olanak sağlamasının yanı sıra sürücülerin ayarlanan hızda ve öndeki araca uygun mesafede sürüş yapmasına olanak sunar. Ciddi kazaların ve can kayıplarının önüne geçmek hedeflenir. 

Renkli Baş Üstü Göstergesi

İngilizcedeki karşılığı Head-up Display olan Baş Üstü Göstergesi, hız göstergesi, motor devri, araç ve yol bilgisi gibi sürücülerin ihtiyaç duyduğu bilgileri ön cama yansıtan bir ön panel özelliği olarak öne çıkar. Gösterge panelinin sağladığı bilgileri ön cama yansıtan bu sistem, görüntüyü şeffaf şekilde yansıtır. Görüş açısı engellenmeyeceği gibi sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürmeye devam etmesini mümkün hale getirir. 

Park Asistanı

Park asistanı, tamamen otomatik bir şekilde çalışıp uygun park yerinin bulunmasının ardından sürücülerin araçlarını yola dikey ya da paralel olarak park etmesine yardımcı olan araç teknolojidir. Park etme işlemi, ileri-geri vites değişikliğinin yanı sıra gaz ve fren kontrolü sağlanarak gerçekleştirilebilir. 

Römork Denge Kontrolü

Sürücülerin daha güvenli ve rahat sürüşler gerçekleştirmesini sağlayan römork denge kontrolü, römork çekme durumuna karşı aracın kontrolünü muhafaza etmeyi sağlayarak kontrolsüz bir şekilde yana kayma riskini azaltır.

Üstten Geri Görüşlü Geri Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası, geri geri manevralarda ya da park ederken sürücülerin araç çevresini net olarak görmesini sağlayan araç teknolojisidir. Kameranın yansıtıldığı ekrana aracın arkasındakileri yardımcı sensörler aracılığıyla yansıtır. Ekrandaki şerit halindeki çizgiler, engellerin uzaklığı hakkında bilgi verir. Engeller rahatlıkla tespit edildiği için geri geri manevraların çok daha rahat şekilde yapılmasına olanak sağlar.

Yeni Nesil Sürüş Teknolojileri

Her geçen gün gelişen teknoloji hayatımızı pek çok açıdan kolaylaştırmaya devam etmektedir. Otomotiv endüstrisi teknolojiyi sürüşleri kolay ve güvenli hale getirmek için kullanan alanlardan biri olmuştur. Yeni nesil sürüş teknolojileri, genel olarak şeritler arasındaki geçişler, kör noktaları fark etme, hız kontrolü, çarpışma riski uyarısı ve park asistanı gibi sürüş kalitesini artıracak özelliklerden oluşur. Sürücüler için yolculukları daha keyifli hale getirdikleri gibi daha konforlu ve güvenli hale de getirir.

Yokuş Kalkış Desteği

Yokuş kalkış desteği diğer ismiyle Hill Holder olup yokuşlarda araçların kaymadan kalkış yapmasını mümkün kılar. Manuel şanzımanlı otomobillerde aracın fren yapmasını sağlamakla beraber yokuşta kalkışı kolaylaştıran bir sistemdir. Araçtaki fren sistemi ile birlikte çalışır. Bu sistem özellikle tecrübeli olmayan yeni sürücülere büyük kolaylık sağlar.

360° Görüş

360 derecelik bir görüş alanına sahip 360 kamera, aracı çevreleyen alanın görüntüsünü sağlar. Arabanın stratejik noktalarına kurulan kameralar, arabanın etrafındakilere göz atılmasına yardımcı olur. Farklı görünümler arasından en ideali manuel olarak seçebilir ve gerektiği şekilde arabanın konumlandırılması ayarlanabilir.