[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:tr] [cle1: SECONDES Lang:tr]

ARAÇLAR İÇİN YENİ HOMOLOGASYONLAR

C3 AirCross

WLTP (The Worldwide Harmonised Vehicle Test Procedure - Küresel Uyumlu Hafif Araç Test Prosedürü) Avrupa Birliği ülkelerinde araba cinslerinin onaylanmasında yeni perspektifler getirmektedir.

Yeni bir sürüş döngüsü ve yakıt tüketimi değerlendirmesi, CO2 (Karbondioksit) yayılımı, zararlı atık üretimi takibi, standart kondisyonların üzerinde geçerli olduğu araçları kapsayacaktır ve NEDC'nin yerine geçecektir.

Bu yeni regülasyonları beklerken alınan mantıklı ve sağlam kararlar sayesinde, Citroen Ekim 2018'de geçerliliğe girecek olan WLTP onay protokolü için hazırdır.

YENİ WLTP PROTOKOLÜ

WLTP araç tipi onaylamalarında Avrupa Birliğinde kullanılacaktır. Yeni bir sürüş döngüsü ve yakıt kullanımı değerlendirmesi, CO2 (Karbondioksit) yayılımı, zararlı atık üretimi takibi, standart kondisyonların üzerlerinde geçerli olduğu araçları kapsayacaktır.

WLTP, 1 Ekim 2018 tarihinden itibaren bütün toplu taşıma araçlarında zorunlu olacağı gibi, takip eden senede de hafif ticari araçlar için bir zorunluluk olacaktır.

* Binek ve hafif ticari araç < = 3,5 ton
Essais PEMS 3
Banc Moteur

NEDC'den WLTP'ye

WLTP'nin en büyük amaçlarından biri, araç onaylanması sırasında, gerçek hayattaki sürüş kondisyonlarını ve sürücülerin bu sırada erişimleri olan teknolojileri yansıtmaktır.

1990'lara dayanan NEDC'ye kıyasla daha sert ve daha dinamik sürüş kondisyonlar sunmaktadır. NEDC teorik sürücü profilleri ile yaratılmışken, WLTP gerçek sürücü verilerinden yararlanarak dizayn edilmiştir.
Aynı zamanda, WLTP daha gerçekçi veriler yaratmaktadır çünkü kullanılan her araca ait olan spesifikasyonları da hesaba katmaktadır, örneğin yakıt kullanımında ve CO2 yayılımında ciddi etkisi olan her ve opsiyonel ekipmanlar.

WLTP DETAYLARI

Berlingo Combine

Sürat

WLTP testleri daha hızlı yapılmaktadır; ortalama 46.5 km/sa (NEDC:34km/sa)

Route

Mesafe

WLTP turu daha uzundur=23 km (NEDC:11km)

Montre

Tur Süresi

WLTP test süresi daha uzundur=30 dk (NEDC:20dk)

Racing

Sürüş

WLTP turu daha dinamiktir. Daha fazla hızlanma ve frenleme ile sürücü hareketleri ve durumlar daha gerçekçidir.

C4 Cactus

Ekipmanlar

Araçların değişken özellikleri hesaba katılmaktadır.

CITROEN VE WLTP

Bu değişikliklere yaklaşırken atılan doğru adımlar sayesinde(diesel için SCR ve petrol için GPF), Citroen, WLTP'nin müşterilerin kullanımlarını daha iyi yansıtan yeni testlere hazır.

Ayrıca, müşterilerini daha iyi bilgilendirmek adına, Citroen 2016'dan beri modellerinin yakıt tüketimlerini web sitesinde paylaşmaktadır. 2018'in Mart ayından beri ise gerçek sürüş koşullarında (NGOs tarafından yaratılan protokoller dahilinde ve üçüncü bir parti, Bureau Veritas tarafından onaylanmış bir şekilde) NOx yayılımlarını da sunmaktadır.
Müşteriler, kendi kullanımları altında tüketimi kontrol etmek için araçlarını ve kullanım parametrelerini de ayarlayabilirler.
Extérieur

GERÇEK SÜRÜŞ EMİSYONLARI

Berlingo VU

Ekim 2018'den itibaren, WLTP protokolüne ek olarak, üreticilerin RDE (Real Driving Emissions - Gerçek Sürüş Yayılımları) takibi de yapması gerekecektir. Bu durum Avrupa Birliği ülkeleri için geçerliyken, İsveç, Türkiye, Norveç, Lihtenştayn Prensliği, İsrail ve İrlanda'da da geçerli olacaktır. Citroen bu tarzda bir testi PEMS sistemi ile uygulamaktadır.

RDE TESTLERİ

Ekim 2018'den itibaren, WLTP protokolüne ek olarak, üreticilerin RDE (Real Driving Emissions - Gerçek Sürüş Yayılımları) takibi de yapması gerekecektir.
Bu durum Avrupa Birliği ülkeleri için geçerliyken, İsveç, Türkiye, Norveç, Lihtenştayn Prensliği, İsrail ve İrlanda'da da geçerli olacaktır. Citroen bu tarzda bir testi PEMS sistemi ile uygulamaktadır.
Essais PEMS 2

SÖZLÜK

SIK SORULAN SORULAR

Top