[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:tr] [cle1: SECONDES Lang:tr]
Yeni-Yakit

YENİ LOGOLAR

3 ŞEKİL, 3 RENK

Yakıt tipleri belirli renkte yeni sembollerle daha ayırt edici hale geldi.
 • Benzin yakıtları, her bir yakıtın adını çevreleyen dairelerle sembolize ediliyor.
 • Dizel yakıtlar kareler ile sembolize ediliyor.
 • Gaz halindeki yakıtlar elmas şekilleri ile sembolize ediliyor.

 • Benzin soğuk renkler (turkuaz veya yeşil), dizel sıcak renkler (sarı veya turuncu) ve gazlar ise mavi ile belirtiliyor.

  YENİ YAKIT İSİMLERİ

  Yeni yakıt isimleri, sürücülerin otomobilleri için doğru yakıt türünü tanımlamasını kolaylaştırıyor.

  Yeni-Yakit

  BENZİN

  Benzin yakıtlarının isimleri E harfi ile başlıyor ve bunu izin verilen maksimum etanol biyoyakıt miktarını ifade eden bir sayı takip ediyor.
  Kurşunsuz 95 veya 98 yeni düzenlemeyle yüzde 5'e kadar biyoetanol içerdiğinden E5 olarak adlandırılırken, Kurşunsuz 95 E10 şimdi daha yalın haliyle E10 ve süper etanol ise E85 olarak adlandırılıyor.

  Yeni-Yakit

  DİZEL

  Dizel yakıtların isimleri B harfiyle başlıyor ve bunu bitkisel ya da hayvansal yağdan üretilen maksimum izin verilen biyoyakıt miktarını gösteren bir sayı takip ediyor.
  Standart dizel yeni düzenlemeyle B7 olarak adlandırılıyor ve yüzde 10'a kadar biyoyakıtın kullanımına izin verilen yeni dizel yakıt B10 olarak adlandırılıyor. Sentetik dizel ise XLT olarak adlandırılıyor.

  Yeni-Yakit

  GAZ ŞEKLİNDEKİ YAKITLAR

  Gaz yakıtların adları tamamen değiştirildi. Hidrojen, yeni düzenlemeyle H2 olarak adlandırılırken, diğerleri ise İngilizce kısaltmalarıyla adlandırılıyor: sıvılaştırılmış petrol gazı için LPG, sıkıştırılmış doğal gaz için CNG ve sıvılaştırılmış doğal gaz için LNG.

  CITROËN VE YENİ YAKIT İSİMLERİ

  Yeni isim etiketleri akaryakıt istasyonlarında kullanılmaya başlandı. Ayrıca Avrupa'da satılan tüm yeni araçların el kitabında ve yakıt deposu kapağında da yer alacak.

  Top