VOIR LE CONTENU

MENZİL HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

İster kısa ister uzun soluklu yolculuklar olsun, elektrikli araç seçiminde menzil konusu önemli bir kriter olarak öne çıkıyor. Araçlarımızın menzilini WLTP (Küresel Uyumlu Hafif Araçlar Test Prosedürü) döngüsüne göre belirliyoruz. Bu onaylanmış değer bir dizi faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Elektrikli sürüş deneyimini daha iyi anlamak için önerilerimizden yararlanın.
SÜRÜŞÜNÜZ VE DİĞER FAKTÖRLER MENZİLİ ETKİLİYOR
HIZ
Tamamen elektrikli bir aracın menzili 130 km/s'de WLTP onaylı menzile kıyasla yarıya düşüyor. Otoyollarda, bir kahve molası veya öğle yemeği sırasında menzili arttırma olanağı tanıyan süper şarj cihazları bulunuyor: 30 dakikada %80'e kadar (araca bağlı olarak, süper şarj cihazı 100 kW). 
SICAKLIK
İklim koşulları ve sonuçları: kabini ısıtmak, soğutmak batarya ömrünü etkiliyor. Doğru sıcaklıkta yola çıkmak ve menzili optimize etmek için araç şarjdayken ön iklimlendirmeyi kullanın. 
SÜRÜŞ TARZI
Sürüş tarzı aracın menzili etkiliyor. Menzili optimize etmek için sakin bir sürüş tarzı tercih edin.  
YÜK TAŞIMA
Tavan aksesuarları ve ağır yükler aracın tüketimini ve menzilini etkiliyor.  
SİMULE EDİN
Elektrikli Citroën'inizi hızınıza, sıcaklığınıza ve özellikle buradaki yeni ë-C4'e göre simüle edin.

EKO-SÜRÜŞÜNE UYUM SAĞLAYIN

YUMUŞAK BİR SÜRÜŞ

Yumuşak bir sürüş ile aşırı enerji tüketimini önleyebilirsiniz. Yumuşak bir şekilde ve önceden fren yapın ve yavaşlayın ve sert hareketlerden kaçının. Otoyollarda hızınızı mümkün olduğunca düşük tutun, çünkü yüksek hız aracınızın menzilini hızla azaltır.

ARACINIZIN SICAKLIĞINI ÖNCEDEN AYARLAYIN

Aracın sıcaklığını, şarj seviyesini etkilemeden uzaktan önceden ayarlamak için şarj süresinden yararlanın. Böylece, sürüş sırasında klima veya ısıtma sistemlerinin enerji tüketimini azaltmış olursunuz.

FREN MODUNU KULLANIN

Olabildiğince fren pedalı yerine motor freni kullanın. Bu, elektrikli veya hibrit aracınızın fren ve yavaşlama anında bataryasını şarj edecektir. 

LASTİKLERİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN

Sürüş güvenliği dışında enerji tüketimini optimize etmek için de aracınızın lastiklerinin iyi durumda olduğundan ve lastik basıncının doğru olduğundan olmalısınız.