Voir le contenu

MENZİL HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

İster kısa ister uzun soluklu yolculuklar olsun, elektrikli araç seçiminde menzil konusu önemli bir kriter olarak öne çıkıyor. Araçlarımızın menzilini WLTP (Küresel Uyumlu Hafif Araçlar Test Prosedürü) döngüsüne göre belirliyoruz. Bu onaylanmış değer bir dizi faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Elektrikli sürüş deneyimini daha iyi anlamak için önerilerimizden yararlanın.
SÜRÜŞÜNÜZ VE DİĞER FAKTÖRLER MENZİLİ ETKİLİYOR
HIZ
Tamamen elektrikli bir aracın menzili yüksek hızlarda negatif olarak etkilenmektedir. Otoyollarda, bir kahve veya yemek molası verdiğinizde hızlı şarj (DC) istasyonlarını kullanarak 30 dakikada 80%’e kadar aracınızı şarj edebilirsiniz. (100 kW DC şarj istasyonu ile) 
SICAKLIK
Klima etkisi: Kabini ısıtmak ve soğutmak batarya ömrünü etkilemektedir. 
SÜRÜŞ TARZI
Sürüş tarzı aracın menzili etkiliyor. Menzili optimize etmek için sakin bir sürüş tarzı tercih edin.  
YÜK TAŞIMA
Tavan aksesuarları ve ağır yükler aracın tüketimini ve menzilini etkiliyor.  
MENZİL SİMÜLATÖRÜ
Yeni ë-C4’ün menzilini hızınıza, sürüş moduna ve sıcaklığa göre hesaplamak için simülatörden faydalanın.

ELEKTRİKLİ SÜRÜŞ DENEYİMİ

SAKİN BİR SÜRÜŞ

Aşırı enerji tüketimini önlemek için sürüşünüzü optimize edebilirsiniz. Fren mesafenizi iyi ayarlayarak, sert hareketlerden kaçınabilirsiniz. Hız sınırına uyarak sakin bir sürüş modu aracın menzilini uzatmanızı sağlayacaktır.​

OPTİMUM KLİMA KULLANIMI

Aracın iç sıcaklığını optimum oranda ayarlayarak maksimum menzile ulaşın.

FREN MODUNU KULLANIN

Olabildiğince fren pedalı yerine motor freni kullanın. Bu, elektrikli veya hibrit aracınızın fren ve yavaşlama anında bataryasını şarj edecektir. 

LASTİKLERİNİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN

Sürüş güvenliği dışında enerji tüketimini optimize etmek için de aracınızın lastiklerinin iyi durumda olduğundan ve lastik basıncının doğru olduğundan olmalısınız.