Voir le contenu

%100 ELEKTRİKLİ ULAŞIM ÇÖZÜMÜ CITROËN AMİ; YAZ DÖNEMİNDE TÜRKİYE’DE!

13/12/2021

Dünya çapında mobilite dünyasına kendine özgü tarzı ve çevreci yapısıyla özgün bir giriş yapan %100 elektrikli Citroën Ami, yaz döneminde Türkiye yollarının da gözdesi olmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana kurumsal şirketlere satışı gerçekleşen ve yoğun ilgi gören Ami, perakende müşterisi ile de buluşmaya hazırlanıyor. Online olarak satışa çıkacak ve  Citroën showroom’larında da test edilebilecek olan Ami, satın alan müşterilerin evlerine teslim edilecek. Ami’ye çok yüksek bir talep olduğunu vurgulayan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Yüzde yüz elektrikli mobilite çözümümüz Ami’ye kurumsal satış tarafında çok yüksek bir talep var ve bu talebi karşılamak için KOBİ satışlarımız devam ediyor. Kişiselleştirilebilen yapısı ve modern tasarımı ile dikkatleri üzerine toplayan özgün modelimize, bireysel müşterilerimizden de çok yüksek bir talep geliyor. Şimdiden 100’lerce bireysel müşteri sipariş isteği birikmiş durumda. İstediğimiz adetleri alarak pazara giriş yapmak ve her zaman ön planda tuttuğumuz müşteri memnuniyetini en üst seviyede sunmak için, Ami’yi yaz döneminde Türkiye’de perakende tüketicinin alımına açmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

100 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve bu süre içerisinde ikonik bir marka haline gelen Citroën, herkes için ulaşım anlayışına çözüm üretme ilkesiyle yenilikleri ortaya koymaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl sonunda Türkiye yollarına kurumsal müşteriler ve filo teslimatlarıyla çıkan yenilikçi elektrikli mobilite çözümü Citroën Ami – 100% ëlectric, yaz döneminden itibaren perakende tüketicinin alımına sunulacak.

 

“Şimdiden gönüllerde taht kurdu”

Scooter, bisiklet veya toplu taşıma gibi ulaşım araçlarına etkin bir alternatif ve makul maliyetli bir çözüm olarak bir çok farklı beklentiyi karşılayan Ami’ye yoğun bir ilgi olduğunu vurgulayan Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Kurumsal satışlarına devam ettiğimiz Ami’ye yollara çıktığı ilk günden bu yana çok yoğun bir ilgi var. Kurumsal satış tarafından olduğu kadar bireysel müşterilerden de ciddi bir talep geliyor. Geçtiğimiz senenin sonundan itibaren filo satışını gerçekleştirdiğimiz Citroën Ami’yi perakende müşterilerimizin hizmetine sunmak için bizim de heyecanımız oldukça yüksek. İstediğimiz adetleri alarak pazara giriş yapmak ve her zaman ön planda tuttuğumuz müşteri memnuniyetini en üst seviyede sunmak için, %100 elektrikli Citroën Ami’yi yazın Türkiye’de perakende tüketicinin alımına açmayı planlıyoruz” dedi.

 

“Bayide test edilebilecek, online satın alınacak, eve teslim edilecek”

Aracın hem şehirlerde hem de tatil bölgelerinde mobilite çözümü olarak gözde olacağını belirten Selen Alkım, “Yaz dönemini, Ami ile karşılamaya hazırlanıyoruz. Kentsel ve kent çevresine yönelik tamamen elektrikli ulaşım aracı Ami hayatı her anlamda kolaylaştırmayı hedefliyor. Hayatı her anlamda daha akıcı ve daha pratik kılmayı hedefleyen Ami’yi, müşterimize online bir satın alma yolculuğu ile sunmaya hazırlanıyoruz. Müşterilerimiz, bayilerimiz aracılığıyla inceleyip, test etme imkânı bulacakları Ami’yi web sitemiz üzerinden satın alabilecekler. Bayilerimizin de entegre olduğu bu sistemle bir tıkla Ami’ye sahip olunabilecek. Üstelik bu online satın alma yolculuğu sonunda, satın alacak her müşterimize de aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi ayrıcalıklı bir hizmet sunacağız” şeklinde konuştu.

 

Herkes için mobilite

Dengeli yapısı ve 45 km/s maksimum hızı ile Ami, şehir içi kullanımlarda güven veriyor ve kolay bir kullanım sunuyor. Eğlenceli etkinlikler için gençler, kısa geziler için genç yetişkinler veya her yaştan hareketli bir hayatı olanlar tarafından kullanılabileceğini vurgulayan Selen Alkım, “Citroën Ami’nin en önemli özelliklerinden bir tanesi herkes için uygun bir çözüm olarak öne çıkması. Ami, evden işe günlük gidiş gelişler, şehir içi yoğun trafikli bölgeler ve yazlık alanlarda kısa mesafeli ulaşım ihtiyacı için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor” dedi.

 

Tek şarj ile 75 kilometre sürüş imkânı

Kompakt, kullanışlı ve kıvrak bir yapıya sahip olan Ami -100% ëlectric, 45 km/saat’e kadar hıza ulaşabilen, debriyajsız, yumuşak ve akıcı bir sürüşün yanı sıra elektromotorun ürettiği yüksek tork değeri sayesinde henüz ilk hareket anından itibaren yüksek çekiş gücü sunan dört tekerlekli mobilite çözümü olarak dikkat çekiyor. Şehir içinde özgürce ulaşım imkânı sunan Ami tek bir şarj ile 75 kilometreye kadar elektrikli sürüş menziline ulaşabiliyor. 5,5 kWh kapasiteli lityum-iyon batarya araç zeminine gizlenmiş durumda ve yolcu tarafı kapı eşinde bulunan kablo ile kolaylıkla şarj edilebiliyor. 220 Volt standart prizde tam şarj için üç saat yeterli oluyor. Sadece 3 saat içinde %100 şarj olabilen Citroën Ami ile özel şarj istasyonu ihtiyacı da son buluyor.

 

Standart prizde 3 saatte %100 şarj

Citroen Ami’yi şarj etmek için yolcu kapısının içinde bulunan entegre kabloyu, standart bir prize (220 V), tıpkı bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar gibi takmak yeterli oluyor. Sadece 3 saat içinde %100 şarj olabilen Citroen Ami ile özel şarj istasyonu ihtiyacı da son buluyor.

 

Standartların üzerinde konfor

Modern ulaşım çağının gereksinimini en iyi şekilde karşılayan Ami, kapalı ve ısıtmalı iç mekânı ile huzurlu bir yolculuğu da kullanıcısına vadediyor. Alan hissi iç mekândaki aydınlık ile güçlendiriliyor. Akıllı saklama alanı çözümleri kabin içindeki konfor ve rahatlığı destekliyor. Ön, yan ve arka camlar dışında standart olarak sunulan sunroof olmak üzere geniş cam alanların da katkısıyla aydınlık ve ferah bir iç mekân kullanıcısını karşılıyor. Gövde çizgisinin üzerindeki cam, toplam yüzeyin yüzde 50'sini temsil ediyor. Bu sadece daha aydınlık ve ferah bir iç mekan sunmakla kalmıyor, aynı zamanda çevreye hakim rahat bir görüş alanı da sunuyor. CV2 örneğindeki gibi manuel olarak yukarıya çekilerek açılan yan camlar Citroën’in geçmişiyle kurmuş olduğu bir bağı gözler önüne seriyor.

 

Fonksiyonel ve zekice tasarlanmış saklama alanları

Geniş bir açıya sahip büyük kapılar binmeyi ve inmeyi kolaylaştırıyor. Sadece geniş ve ferah olmasıyla değil Ami – 100% ëlectric sunmuş olduğu fonksiyonellikle de dikkat çekiyor. Yan yana konumlandırılan iki koltuk ile kabin, omuz genişliği, bacak mesafesi ve baş mesafesi açısından her bir yolcuya ihtiyacı olan alan hissini ve hareket alanını sunuyor. Bu tarz küçük bir otomobilde kızaklı uzunluk ayarlı sürücü koltuğu bir rekor olup sabit ön yolcu koltuğu en uzun bireyi bile rahat ettirecek yaşama alanını sunuyor. Kullanım kolaylığını en üst seviyeye çıkartmak üzere kabin içindeki her bir nokta saklama alanı olarak değerlendiriliyor. Zekice uygulanan depolama çözümleri kabin içindeki yaşamı kolaylaştırıyor. yolcuların ayak bölgesine entegre edilen ve bir valiz alacak büyüklükte olan depolama alanı dışında arka kısımda bir başka bagaj bölmesi daha bulunuyor.

Zekice uygulanan tasarım her noktada kendini gösteriyor. AMI ONE Concept otomobilinden aktarılan simetrik tasarım yaklaşımı yeni olasılıkları beraberinde getiriyor. Örneğin birebir aynı olan sağ ile sol kapı tasarımları buna bir örnek. Arkadan menteşeli sürücü kapısı geriye doğru açılırken kabin içine erişimi kolaylaştırıyor ve yolcu tarafı ise önden menteşeli olup geleneksel yönde açılıyor. Yarım açılan yan camlarda da aynı mantık kullanılıyor.

 

Kompakt boyutlarına rağmen yüksek oturma pozisyonu

İç tasarım da malzeme seçimi ve tasarım çizgisi ile dış tasarımı tamamlıyor. AMI ONE Concept otomobilinden aktarılan ve direksiyon simidinin üzerinde bulunan göstergeler okuması rahat bir yapı sunarken kullanılan özel grafikler günümüz dijital dünyasını ve teknolojisini yansıtıyor. Direksiyonun sağ bölesinde bir akıllı telefon yuvası bulunuyor. Burası ana araç ekranına dönüşürken navigasyon ve müzik gibi fonksiyonlara erişim sağlıyor. Ami – 100% ëlectric sürücü ve beraberindeki yolculara konforlu ve güven hissi veren diğer araç sürücüleriyle aynı seviyede, yüksek bir oturma pozisyonu sunuyor. Türünün tek örneği olan ve toplu taşıma (otobüs, tramvay, yeraltı) ile iki veya üç tekerlekli (bisiklet, moped veya scooter) diğer bireysel ulaşım araçlarına alternatif olarak tasarlanan Ami, sürücü ve yolcuya; iki veya üç tekerlekli araçların sunduğundan daha fazla koruma ve toplu taşıma araçlarından daha fazla özgürlük ve konfor (akustik konfor, parlaklık) avantajı sağlıyor. Mimarisiyle şehir içi sürüşlerinde üstün sürüş güvenliği sunan Ami, optimize edilmiş ayak izi ile dengeli ve devrilme riski olmadan mükemmel bir hareket özgürlüğü sağlıyor. Kapalı ve ısıtmalı kabini olumsuz hava koşullarında da koruma ve konfor sunuyor.

 

Kişiselleştirme çözümleriyle çok daha dikkat çekici

Modern bir tasarım ve imaja sahip olan Ami – 100% ëlectric özel kişiselleştirme çözümleriyle kullanıcısına daha özgün bir ulaşım deneyimi yaşatıyor. Yedi farklı versiyon halinde sunulan Ami zengin aksesuarlarla kişiselleştirilebiliyor.

Ami – 100% ëlectric yenilikçi “Kendin Yap” tarzında aksesuarlarla kullanıcısına aracını bizzat kişiselleştirme imkânı sunuyor. Söz konusu fonksiyonel ve dekoratif kit: merkezi bir separatör ağ, kapı cebi ağı, paspas, ön konsolun üstünde saklama bölmesi, el çantası kancası, akıllı telefon klipsi, akıllı telefon ile Ami’ye ait temel verilere ulaşmak için My Citroën uygulamasına bağlı DAT@MI kutusu (bağlantı cihazı) gibi öğeler içeriyor. İç mekânda kullanılan renklerle jantlarda, köşe panel çıkartmaları veya kapı üzerindeki kapsüllerde kullanılan renkler birbirini tamamlıyor. My Ami Gri, , My Ami Mavi, My Ami Turuncu ve MY Ami Haki olmak üzere dört ana renk bulunuyor. İç mekândaki uygulamalarla dış tasarımdaki öğeleri kombine eden My Ami Pop ve My Ami Vibe olmak üzere farklı paket ile kişiselleştirme seçenekleri daha da artıyor.